Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Jazzowa Scena Sezamu: Kwartet Katarzyny Stroińskiej - Sierant
Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy to unikatowy projekt składający się nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski. Ideą jego powstania było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury naszego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych. W roku 2014 – Roku Kolberga, projekt ten otrzymał rekomendacje Instytutu Muzyki i Tańca pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sam materiał był prezentowany na scenach klubowych i plenerowych w całej Polsce.
Łączy on w sobie prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem. Jest to jak do tej pory pierwszy projekt w Polsce spajający elementy folkloru Wielkopolski z jazzowym brzmieniem.
Wydana w 2013 roku płyta Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy zdobyła uznanie wybitnych polskich autorytetów muzycznych, którzy wypowiadali się na jej temat tymi słowami:
Dobrze się stało, że polski jazz wzbogacił się o nową, znacząca pozycję, jaką niewątpliwie są Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy. Jest to dzieło wyjątkowe, żaden jeszcze z polskich jazzmanów nie zajmował się dotąd muzyką z terenu Wielkopolski.
(prof. Włodzimierz Nahorny)
Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy cechuje duża spójność (…), to nowe, oryginalne, świetnie zagrane utwory oparte o motywikę melodii wielkopolskich, to wykreowanie ludowo – jazzowej jakości brzmienia
(prof. Andrzej Zubek, AM Katowice)
Po Kujawiakach Zbigniewa Namysłowskiego oraz podhalańskich i mazowieckich inspiracjach Michała Urbaniaka mamy teraz wielkopolski folk & kind of jazz.
(Dionizy Piątkowski, etnograf, publicysta, krytyk jazzowy)
Pomysłodawczynią i autorką wszystkich aranżacji jest poznańska pianistka i kompozytorka prof. Katarzyna Stroińska – Sierant, mieszkanka Gminy Tarnowo Podgórne, która do projektu zaprosiła wybitnych muzyków:
Dawid Tokłowicz – saksofony, Szymona Wieczorkiewicza – kontrabas oraz Sławomira Tokłowicza – perkusja.
Każdy koncert poprzedzony jest słowem wstępnym, charakteryzującym ogólnie muzykę ludową regionu Wielkopolski oraz ideę łączenia jej z jazzem.