Teatr W Każdej Wiosce to projekt wyjątkowy. Dzięki niemu prawie w każdej świetlicy wiejskiej na terenie naszej gminy działa zespół teatralny. Na cotygodniowych próbach, pod okiem fachowych instruktorów, spotykają się dzieci z Baranowa, Batorowa, Ceradza Kościelnego, Jankowic, Kokoszczyna, Lusówka, Lusowa, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia, Tarnowa Podgórnego, a od października 2020 z Wysogotowa.
Tradycją są spotkania wigilijne i zaduszkowe, wizyty w profesjonalnych teatrach, wyjazdowe i stacjonarne warsztaty artystyczne. Najważniejszy jest jednak finał, który trwa dwa dni, a grupy prezentują efekty całorocznej pracy.
Projekt ma charakter artystyczno – edukacyjny. Do obu tych elementów instruktorzy przywiązują dużą wagę. Co roku temat przewodni powoduje, że dzieci i młodzież pod kierunkiem ich opiekunów, niczym filozofowie, mierzą się z ważnymi pytaniami: jak?, dlaczego?, po co?, gdzie?, skąd?, kiedy? Mają one na celu podtrzymywać dziecięcą ciekawość świata, pomagać w jego zrozumieniu, porządkowaniu rzeczywistości, a nawet w oswajaniu egzystencjalnego lęku. Tak więc, o zagadce życia, tajemnicy świata dzieci mówią po swojemu; może i naiwnie , ale z pasją. Tematyka spektakli dotyczy często niepokojów, trosk, ale też radości, zabawy ,potrzeby wygłupu, nie tylko postaci scenicznych, także ich odtwórców. Edukacja w ramach TWKW to także przygotowywanie dzieci i młodzieży do uczestniczenia w szeroko rozumianej kulturze, rozbudzanie wrażliwości na sztukę. Uczestnicy projektu rozwijają się też artystycznie kreując postacie, interpretując teksty, biorąc udział w warsztatach scenograficznych, choreograficznych, muzycznych, a także poznając techniki artystyczne i różne rodzaje widowisk. Zdobyte w ten sposób wiedza i umiejętności znajdują wyraz w przygotowywanych przez nich spektaklach.
Spektakle biorą również udział w licznych przeglądach i konkursach. Wśród ich sukcesów m.in.:
- wyróżniania podczas Festiwalu Dzień dobry sztuko 2021 Interteatr trafiły do grup uczestniczących w projekcie Teatr w Każdej Wiosce. Jury doceniło spektakle:
- POCZĄTEK KOŃCA -Grupa teatralna z Kokoszczyna "za magię plastycznej metafory"
- KIESZONKOWCY – Grupa teatralna z Lusówka "za podjęcie szczególnie ważnego tematu emocji oraz swobodną grę aktorską"
- JA MAM LALKĘ – Grupa teatralna z Batorowa "za bajkową scenografię, ciekawe ujęcie tematu trudnych emocji"
- wyróżnienia podczas XIX Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski Dzień Dobry Sztuko 2024
- grupa TWKW z Ceradza Kościelnego (instruktorka Alina Piasecka) za "podjęcie ważnego i aktualnego tematu społecznego" w spektaklu "Aj fon". Młodzi aktorzy docenieni zostali również Nagrodą Dziecięcego Jury Festiwalu
- grupa teatralna z Kokoszczyna (instruktor Maciej Woźniak) za podjęcie trudnego tematu i wprowadzenie do niego poezji za pomocą słowa i dramatu w spektaklu pt. "Ławeczka"
- Grupa teatralna z Batorowa (instruktor Michał Kokorzycki) "za bajkową scenografię, ciekawe ujęcie tematu trudnych emocji" w spektaklu "JA MAM LALKĘ"
- grupa teatralna z Lusówka (instruktorka Adrianna Mańczak-Rogoża) za "pomysł inscenizacyjny oraz wrażliwość muzyczną i plastyczną" w spektaklu "Ptaki"
Od września 2022 roku Koordynatorem projektu Teatr w Każdej Wiosce jest Mariola Ryl-Krystianowska, Zastąpiła ona Grażynę Smolibocką, której do 2020 roku towarzyszyła Jolanta Tepper, ówczesna kierownik ośrodków kultury GOK SEZAM. Przez kilka lat za kostiumy i scenografię odpowiadała Maria Magdalena Wawrzyńczyk, którą zastąpiła Natalia Krynicka. Za muzykę do spektakli odpowiadają Jarosław Krawczyk oraz Paweł Rogoża, a za choreografię Beata Bąblińska.
Instruktorzy: Batorowo - Michał Kokorzycki, Baranowo - Izabela Buksa, Ceradz Kościelny - Justyna Dolatowska-Wolny, Jankowice - Weronika Janiak, Kokoszczyn - Maciej Woźniak, Lusowo - Mariola Ryl-Krystianowska, Lusówko - Adrianna Mańczak-Rogoża, Przeźmierowo - Natalia Krynicka, Rumianek - Grzegorz Babicz, Sady - Ewa Rurarz, Sierosław - Joanna Witczak, Tarnowo Podgórne - Anna Dzięcioł, Wysogotowo - Izabela Buksa.
Tytuły dotąd zrealizowanych prezentacji finałowych:
2003 r. - To o Tobie mówi bajka
2004 r. - Zwierzęciaki
2005 r. - Przekręcona bajka
2006 r. - Opowieści z różnych stron świata
2007 r. - Rymy, rytmy, kolory
2008 r. - Suita polska
2009 r. - Fantazja
2010 r. - Razem i osobno
2011 r. - Inspiracje
2012 r. - Własne światy
2013 r. - Rozhuśtana tęcza
2014 r. - Napiszę Ci bajkę
2015 r. - Pora na pytania
2016 r. - Zwykłe - niezwykłe
2017 r. - Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość
2018 r. - To dobrze, że każdy jest inny
2019 r. – Przestrzenie bliskie i dalekie
2020/2021 r. – Ach! Te emocje
2021/2022 r. - "Świat i my"
2023/2024 r. - "Dokąd teraz...”