Dzień po Festiwalu BLusowo czyli 21 sierpnia na ul. Poznańskiej 2 w Lusowie, rozpocznie się XXII Przegląd Zespołów Folklorystycznych połączony z Dożynkami Gminy Tarnowo Podgórne. Uroczyste świętowanie rozpocznie się mszą świętą o godz. 10:30, następnie tuż po niej ok. godz. 11:30, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Lusowiacy rozpocznie obrzęd dożynkowy. Na placu przed kościołem, zespół przypomni nasze rodzime tradycje i m. in. wykona obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i plony.
Występy zespołów folklorystycznych będzie można oglądać od godziny 12:45. Jak co roku, będzie okazja do obejrzenia grup z Polski jak i - dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie - również z zagranicy. Wybrzmi muzyka ludowa i biesiadna związana z różnymi regionami świata.
Oprócz występów na dużej scenie, będzie można skorzystać z folkowej strefy dziecięcej, gdzie odbędą się zabawy dla całej rodziny. W tym samym miejscu o godz. 18 Mozaika zaprezentuje spektakl muzyczny pt. „Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po bliskim Wschodzie”.
W tym roku Przegląd „Lusowo na Folkowo” o godz. 19:15 zakończy występ Orkiestry Św. Mikołaja, która na scenie występuje od ponad trzydziestu lat. Przez ten czas zmieniał się zarówno skład grupy, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania orkiestra stworzyła ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarła na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem. Na jej twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski.
Jeśli chodzi o zespoły zagraniczne to i tu czekają nas niespodzianki. Goście przyjadą bowiem nie tylko z bliskiej nam Ukrainy, ale również z odległych Indii. Poniżej przedstawiamy wszystkie grupy spoza Polski.
Dr. Braxx –Bogota (Kolumbia)
Powstali w 2016 roku pod nazwą DRUBAG (Drums, Tuba, Guitar), jako grupa muzyczna z inicjatywy Daniela Camero i Jaisona Vargasa. Od początku poszukiwali brzmień łączących tradycje i nowe trendy muzyczne. W 2018 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy, a nazwa zespołu zmieniała się na DR. BRAXX. Swoją drogę odnaleźli w tradycjach kolumbijskich szkół tańca, a do muzyków dołączyli tancerze. Oddają hołd tradycyjnej, kolumbijskiej muzyce, a podczas ich koncertów nie da się usiedzieć w miejscu. Bądźcie pewni, że porwą Was do tańca
Sanskruti Performing Art – Porbandar (Indie)
Zespół występował na scenach Węgier, Serbii, Hiszpanii, Litwy czy Holandii. Tańczyli m. in. dla Prezydenta Ram Nath Kovinda oraz Premiera Shri Narendra Modiego. Sanskruti prezentuje folklor i taniec plemienny z różnych obszarów Indii, dbając o zachowanie jego autentyczności. Podczas Festiwalu zaprezentują tańce: Raas – tradycje Raas sięgają ponad tysiąc lat. Raas tańczy się inaczej w wielu regionach Indii. Jest to taniec po okręgu, w którym istotnym elementem jest taktowanie oraz rytmiczne ruchy ciała. Rathwa – taniec plemienny regionu Chhota Udaipur. Taniec ten prezentowany jest podczas festiwali Holi i Dashera.Garbo – taniec kobiet z lampą na głowie.
Lviv Polytechnic National University:
Заспів Народний Ансамбль Zaspiv National Female Bandore Band – Lwów (Ukraina)
Początki grupy sięgają 1949 roku. Wielokrotnie orkiestra, powołana przez Olega Hasiuka, zmuszona była przerywać swoją działalność. W związku z prezentowaniem kultury narodowej, uznawana była za niebezpieczną, a wielu członków zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię. Orkiestra zyskała popularność na przełomie wieku. W 1997 roku dyrektorem artystycznym została Khrystyna Zalutska, a w 2000 roku grupa otrzymała honorowy tytuł „Narodowy” za swoje ponad półwieczne dokonania. Orkiestra jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występowali w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Republice Czeskiej czy na Węgrzech. Repertuar orkiestry składa się z muzyki sakralnej, muzycznych klasyków, utworów autorskich i oczywiście folkloru muzycznego. Historia grupy zbliżona jest do orkiestr mandolinistów, popularnych w połowie XX wieku na terenach polskich, dziś już niestety zapomnianych…
Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Rudomianka" – Rudomina (Litwa)
Zespół został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół słynie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są zespołem wielopokoleniowym. Zespół ma niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Zalążek repertuaru stanowią piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców. Z biegiem lat repertuar znacznie się wzbogacił. Zespół „Rudomianka” ma za sobą już ponad 800 koncertów na Litwie i za granicą, m.in. w Polsce, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii.
FA Aleksandar Turundzev – Bitola (Macedonia)
Zespół powstał w 1952 roku. Posiada dwie różne orkiestry (klasyczną i ludową) oraz dwie grupy tancerzy, a także grupę weteranów. To rzadkość widzieć najmłodszego członka zespołu, który ma 6 lat i najstarszego weterana, który ma 89 lat, razem na scenie tańczących i dzielących się miłością do rodzimej tradycji. Zespół brał udział w wielu festiwalach folklorystycznych w Północnej Macedonii i za granicą. Grupa odwiedziła USA, Australię, Rosję, Włochy, Turcję, Polskę, Bułgarię, Serbię, Rumunię, Bośnię, Chorwację, otrzymując wiele nagród i wyróżnień.
Projekt współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne, Powiat Poznański.