fbpx

Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” istnieje od 1996 roku i powstał jako inicjatywa mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z naszą miejscowością.

Od 2002 roku jest grupą Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym.

Zespół poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza. W swoim programie artystycznym zespół ma także przepiękne scenki rodzajowe i widowiska, którymi może uświetnić różnego rodzaju okazje:

- w okresie Bożonarodzeniowym: „Pastorałki i kolędy w formie tanecznej”

- na noc przesilenia letniego: „Noc Kupały”

- na okazję zbioru plonów przez rolników: „Obrzęd dożynkowy”

- z okazji Święta Niepodległości: widowisko patriotyczne.

W naszych przedstawieniach taniec przeplata się ze śpiewem, a niezapomnianych barw dodają przepiękne ludowe stroje z różnych regionów Polski. Natomiast pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji i obrzędów ludowych jest naszą dodatkową misją. Jako miłośnicy folkloru z wielką przyjemnością chcielibyśmy rozpropagowywać go wszędzie tam, gdzie będziemy gościć.

Obecny poziom artystyczny zespołu jest efektem współpracy ze wspaniałymi choreografami: p. Romanem Matysiakiem (do 2009 r.) i aktualnie z p. Dariuszem Jezierskim. Natomiast stronę muzyczną i przygotowanie wokalne grupa zawdzięcza: p. Zdzisławowi Pawlaczykowi (do roku 2016), p. Dariuszowi Stockiemu (2018-2019), a obecnie p. Patrykowi Powelowi.

Pierwszym kierownikiem zespołu była p. Krystyna Semba, która po dzień dzisiejszy jest aktywnym członkiem „Lusowiaków”, natomiast od roku 2017 funkcję tą pełni p. Elżbieta Kucharska.

 

Próby odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 18:00-21:00 w świetlicy wiejskiej w Lusowie (ul. Ogrodowa 3).

Log in

fb iconLog in with Facebook