fbpx

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne w obecnym składzie pracuje od 2009 roku. Zespół funkcjonuje w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” i zrzesza obecnie 40 członków grupy koncertowej i kilkunastoosobową grupę aspirującą do podstawowego składu. Oprócz kształtowania wrażliwości muzycznej i umiejętności gry na instrumentach, orkiestra buduje w nich również inne istotne wartości patriotyczne i wychowawcze.

Czytaj więcej

ZPiT Lusowiacy

Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” istnieje od 1996 roku i powstał jako inicjatywa mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z naszą miejscowością.

Od 2002 roku jest grupą Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym.

Zespół poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza. W swoim programie artystycznym zespół ma także przepiękne scenki rodzajowe i widowiska, którymi może uświetnić różnego rodzaju okazje:

- w okresie Bożonarodzeniowym: „Pastorałki i kolędy w formie tanecznej”

- na noc przesilenia letniego: „Noc Kupały”

- na okazję zbioru plonów przez rolników: „Obrzęd dożynkowy”

- z okazji Święta Niepodległości: widowisko patriotyczne.

W naszych przedstawieniach taniec przeplata się ze śpiewem, a niezapomnianych barw dodają przepiękne ludowe stroje z różnych regionów Polski. Natomiast pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji i obrzędów ludowych jest naszą dodatkową misją. Jako miłośnicy folkloru z wielką przyjemnością chcielibyśmy rozpropagowywać go wszędzie tam, gdzie będziemy gościć.

Obecny poziom artystyczny zespołu jest efektem współpracy ze wspaniałymi choreografami: p. Romanem Matysiakiem (do 2009 r.) i aktualnie z p. Dariuszem Jezierskim. Natomiast stronę muzyczną i przygotowanie wokalne grupa zawdzięcza: p. Zdzisławowi Pawlaczykowi (do roku 2016), p. Dariuszowi Stockiemu (2018-2019), a obecnie p. Patrykowi Powelowi.

Pierwszym kierownikiem zespołu była p. Krystyna Semba, która po dzień dzisiejszy jest aktywnym członkiem „Lusowiaków”, natomiast od roku 2017 funkcję tą pełni p. Elżbieta Kucharska.

 

Próby odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 18:00-21:00 w świetlicy wiejskiej w Lusowie (ul. Ogrodowa 3).

DZPiTL Modraki

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, to grupa składająca się z 60 dzieci w wieku od 6–15 lat zafascynowanych ludowym tańcem i piosenką. Od 2001 roku grupa działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym. Ogromną wartością wykształconą w zespole jest zaangażowanie dzieci i ich rodziców. Dzieci cechuje wysoki poziom kultury co sprawia, iż wszędzie są mile widziane. Wieloletnia praca pozwoliła nam stworzyć atrakcyjny program koncertowy.

Czytaj więcej

Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego

Koło Śpiewu powstało w 1921r. Sześć lat później przyjęło imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. W tym okresie Koło zgromadziło wiele nagród i wyróżnień (m.in. „Złota Maska Orfeusza” w Wlk. Dniach Muzyki w Dusznikach, „Złote Koło" w XII Wlk. Konfrontacjach Chóralnych w Kole, I miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku). Ponadto został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr „Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym".

Czytaj więcej

Mażoretki

W końcu kwietnia 2006 roku powstała grupa Mażoretek przy Orkiestrze Dętej Gminy Tarnowo Podgórne. Początkowo próby odbywały się w Jankowicach, po kolejnym naborze próby przeniesiono do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Debiut Mażoretek miał miejsce 14 stycznia 2007 roku podczas „Koncertu Noworocznego” prezentując swoje układy i nowe stroje. Mażoretki biorą udział w różnych paradach, występach i uroczystościach na terenie gminy, powiatu oraz kraju.

Czytaj więcej

Teatr Tańca Sortownia

Po kilku latach współistnienia dwóch zespołów kierowanych przez Piotra Bańkowskiego – działającej w Tarnowie Podgórnym grupy „Free Steps” i poznańskiego „Teatru Tańca Zakręconego” oba połączyły się i zwróciły w kierunku działań bardziej teatralnych. Zespół przyjął nazwę „Sortownia” i rozpoczął działalność w strukturach GOK „SEZAM" działają już 10 lat.


Instruktorami prowadzącymi TTS STN są Piotr Bańkowski i Dawid Mularczyk. Pomagają im także Hubert Witkowski i Anna Wójtowicz
Na koncie ma takie taneczne spektakle, jak „Schody-Tryptyk”, „Wieczna wiosna oldschool’owca, czyli Po-lock-ować” „Antyrama”, „E-go”, „ANTY=BAŚŃ”, "Dylanie na ekranie", "Film", "Kontrasty", „Tacy jak MY”. Szkółki Tańca i Teatru Tańca Sortownia, "Zabawka 1”, "Zabawka 2”, "Zabawka całość”, „Choinkowa przygoda”. 
Były one pokazywane nie tylko na terenie gminy Tarnowo Podgórne, lecz także w poznańskiej Auli Artis WNSHiD. Do niewątpliwych sukcesów zespołu zaliczyć należy także dalsze wyjazdy – w 2012 jako jedyny zespół amatorski „Sortownia” wystąpiła u boku zespołów z Francji, Włoch i Afryki podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Jazzowego w Kielcach, rok wcześniej wystąpiła także w Wodzisławiu Śląskim. Grupa występowała też na Łotwie. Występują regularnie na deskach CK Przeźmierowo.

Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury w Przeźmierowie:
we wtorki:
16:30-17:45 - grupa początkująca Szkółki Tańca Nowoczesnego
18:00-19:30 - grupa zaawansowana Szkółki Tańca Nowoczesnego
19:30-21:00 - Teatr Tańca Sortowania
w czwartki:
18:00-19:30 - grupa zaawansowana Szkółki Tańca Nowoczesnego
19:30-21:30 - Teatr Tańca Sortowania
w soboty:
12:00-14:00 - dla wszystkich grup

 

Log in

fb iconLog in with Facebook