fbpx

Zespół, pod artystyczną opieką Grażyny Smolibockiej, działa od 15 lat. Jego członkowie to głównie studenci poznańskich uczelni.


Zespół brał udział w licznych festiwalach teatralnych. W 2010 roku za "Króla Ubu" otrzymał nagrodę główną, nagrodę za reżyserię i scenografię oraz nagrodę dla najlepszego aktora na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada" w Inowrocławiu. Za "Obrazek" i "Awanturę w Chioggi" otrzymał kolejno 1. i 2. miejsce na Poznańskim Festiwalu Teatrów „Marcinek" w Poznaniu. „Obrazek” uhonorowany także został „Wojciechem” na Konfrontacjach Teatralnych „ Dzień Dobry Sztuko”. Za "Indyka" otrzymał 2. miejsce na Wojewódzkim Konkursie Teatrów Młodzieżowych "Melpomena " w Środzie Wielkopolskiej W 2014 r. otrzymał rekomendację ośrodka poznańskiego na "Famę" za „Przedstawienie Hamleta” . Także spektakl „Siódma pieczęć” został zauważony w Inowrocławiu i wyróżniony przez Jury Młodych (2013).
Zespół współpracuje z Centrum Kultury „ZAMEK” w Poznaniu. Prezentował swoje spektakle podczas „Wiosny Teatralnej Młodych” – „Nosorożca”, „Kartotekę rozrzuconą” i wymienione wyżej.
W uzasadnieniu nagród pojawiają się wpisy typu „ za teatr znaku i szacunku dla wyobraźni widza”, „ za kreatywność, spójne i konsekwentne połączenie wszystkich elementów teatralnych”, „ za czułe dotknięcie ważnych problemów”.
Zespół sięga tak po sztuki klasyczne, jak i po współczesne. Za każdym razem ich interpretacja ma autorski charakter. Grupa poszukuje w nich prawdy o człowieku, świecie; szuka klucza do zrozumienia współczesności. Dlatego w spektaklach „ Zamiastu” jest sporo odniesień do współczesności – w wymiarze politycznym, społecznym, obyczajowym. Spektakle zespołu to często polemika z mitami narodowymi, refleksja nad uniwersalnością postaw, aktualnością zawartych w sztukach treści.
Znakiem rozpoznawczym zespołu jest z pewnością teatr absurdu. Siłą grupy jej członkowie – pasjonaci teatru.
Najnowszy spektakl to „Ożenek” Mikołaja Gogola.

Próby odbywają się w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w niedziele w godzinach od 19.00 do 21.00

 

Log in

fb iconLog in with Facebook