fbpx

Teatr W Każdej Wiosce to projekt wyjątkowy. Dzięki niemu prawie w każdej świetlicy wiejskiej na terenie naszej gminy działa zespół teatralny. Na cotygodniowych próbach, pod okiem fachowych instruktorów, spotykają się dzieci z Baranowa, Batorowa, Ceradza Kościelnego, Jankowic, Kokoszczyna, Lusówka, Lusowa, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia, Tarnowa Podgórnego, a od października 2020 z Wysogotowa.

Tradycją są spotkania wigilijne i zaduszkowe, wizyty w profesjonalnych teatrach, wyjazdowe i stacjonarne warsztaty artystyczne. Najważniejszy jest jednak finał, który trwa dwa dni, a grupy prezentują efekty całorocznej pracy. Najbliższy odbędzie się 24, 25 i 26 kwietnia 2021 roku w Centrum Kultury w Przeźmierowie.
Projekt ma charakter artystyczno – edukacyjny. Do obu tych elementów instruktorzy przywiązują dużą wagę. Co roku temat przewodni powoduje, że dzieci i młodzież pod kierunkiem ich opiekunów, niczym filozofowie, mierzą się z ważnymi pytaniami: jak?, dlaczego?, po co?, gdzie?, skąd?, kiedy? Mają one na celu podtrzymywać dziecięcą ciekawość świata, pomagać w jego zrozumieniu, porządkowaniu rzeczywistości, a nawet w oswajaniu egzystencjalnego lęku. Tak więc, o zagadce życia, tajemnicy świata dzieci mówią po swojemu; może i naiwnie , ale z pasją. Tematyka spektakli dotyczy często niepokojów, trosk, ale też radości, zabawy ,potrzeby wygłupu, nie tylko postaci scenicznych, także ich odtwórców. Edukacja w ramach TWKW to także przygotowywanie dzieci i młodzieży do uczestniczenia w szeroko rozumianej kulturze, rozbudzanie wrażliwości na sztukę. Uczestnicy projektu rozwijają się też artystycznie kreując postacie, interpretując teksty, biorąc udział w warsztatach scenograficznych, choreograficznych, muzycznych, a także poznając techniki artystyczne i różne rodzaje widowisk. Zdobyte w ten sposób wiedza i umiejętności znajdują wyraz w przygotowywanych przez nich spektaklach.
Koordynatorami projektu są Jolanta Tepper i Grażyna Smolibocka; za kostiumy i scenografię odpowiada Agnieszka Gierach, za muzykę do spektakli Jarosław Krawczyk, a za choreografię Beata Bąblińska.

Tytuły dotąd zrealizowanych prezentacji finałowych:
2003 r. - To o Tobie mówi bajka
2004 r. - Zwierzęciaki
2005 r. - Przekręcona bajka
2006 r. - Opowieści z różnych stron świata
2007 r. - Rymy, rytmy, kolory
2008 r. - Suita polska
2009 r. - Fantazja
2010 r. - Razem i osobno
2011 r. - Inspiracje
2012 r. - Własne światy
2013 r. - Rozhuśtana tęcza
2014 r. - Napiszę Ci bajkę
2015 r. - Pora na pytania
2016 r. - Zwykłe - niezwykłe
2017 r. - Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość
2018 r. - To dobrze, że każdy jest inny
2019r. – Przestrzenie bliskie i dalekie
2020/2021r. – Ach! Te emocje (w realizacji) 

Log in

fb iconLog in with Facebook