fbpx

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne w obecnym składzie pracuje od 2009 roku. Zespół funkcjonuje w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” i zrzesza obecnie 40 członków grupy koncertowej i kilkunastoosobową grupę aspirującą do podstawowego składu. Oprócz kształtowania wrażliwości muzycznej i umiejętności gry na instrumentach, orkiestra buduje w nich również inne istotne wartości patriotyczne i wychowawcze.

Czytaj więcej

ZPiT Lusowiacy

Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” istnieje od 1996 roku i powstał jako inicjatywa mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z naszą miejscowością.

Od 2002 roku jest grupą Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym.

Zespół poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza. W swoim programie artystycznym zespół ma także przepiękne scenki rodzajowe i widowiska, którymi może uświetnić różnego rodzaju okazje:

- w okresie Bożonarodzeniowym: „Pastorałki i kolędy w formie tanecznej”

- na noc przesilenia letniego: „Noc Kupały”

- na okazję zbioru plonów przez rolników: „Obrzęd dożynkowy”

- z okazji Święta Niepodległości: widowisko patriotyczne.

W naszych przedstawieniach taniec przeplata się ze śpiewem, a niezapomnianych barw dodają przepiękne ludowe stroje z różnych regionów Polski. Natomiast pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji i obrzędów ludowych jest naszą dodatkową misją. Jako miłośnicy folkloru z wielką przyjemnością chcielibyśmy rozpropagowywać go wszędzie tam, gdzie będziemy gościć.

Obecny poziom artystyczny zespołu jest efektem współpracy ze wspaniałymi choreografami: p. Romanem Matysiakiem (do 2009 r.) i aktualnie z p. Dariuszem Jezierskim. Natomiast stronę muzyczną i przygotowanie wokalne grupa zawdzięcza: p. Zdzisławowi Pawlaczykowi (do roku 2016), p. Dariuszowi Stockiemu (2018-2019), a obecnie p. Patrykowi Powelowi.

Pierwszym kierownikiem zespołu była p. Krystyna Semba, która po dzień dzisiejszy jest aktywnym członkiem „Lusowiaków”, natomiast od roku 2017 funkcję tą pełni p. Elżbieta Kucharska.

 

Próby odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 18:00-21:00 w świetlicy wiejskiej w Lusowie (ul. Ogrodowa 3).

DZPiTL Modraki

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, to grupa składająca się z 60 dzieci w wieku od 6–15 lat zafascynowanych ludowym tańcem i piosenką. Od 2001 roku grupa działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym. Ogromną wartością wykształconą w zespole jest zaangażowanie dzieci i ich rodziców. Dzieci cechuje wysoki poziom kultury co sprawia, iż wszędzie są mile widziane. Wieloletnia praca pozwoliła nam stworzyć atrakcyjny program koncertowy.

Czytaj więcej

Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego

Koło Śpiewu powstało w 1921r. Sześć lat później przyjęło imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. W tym okresie Koło zgromadziło wiele nagród i wyróżnień (m.in. „Złota Maska Orfeusza” w Wlk. Dniach Muzyki w Dusznikach, „Złote Koło" w XII Wlk. Konfrontacjach Chóralnych w Kole, I miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku). Ponadto został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr „Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym".

Czytaj więcej

Mażoretki

W końcu kwietnia 2006 roku powstała grupa Mażoretek przy Orkiestrze Dętej Gminy Tarnowo Podgórne. Początkowo próby odbywały się w Jankowicach, po kolejnym naborze próby przeniesiono do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Debiut Mażoretek miał miejsce 14 stycznia 2007 roku podczas „Koncertu Noworocznego” prezentując swoje układy i nowe stroje. Mażoretki biorą udział w różnych paradach, występach i uroczystościach na terenie gminy, powiatu oraz kraju.

Czytaj więcej

Teatr Tańca Sortownia

Po kilku latach współistnienia dwóch zespołów kierowanych przez Piotra Bańkowskiego – działającej w Tarnowie Podgórnym grupy „Free Steps” i poznańskiego „Teatru Tańca Zakręconego” oba połączyły się i zwróciły w kierunku działań bardziej teatralnych. Zespół przyjął nazwę „Sortownia” i rozpoczął działalność w strukturach GOK „SEZAM" działają już 10 lat.


Instruktorami prowadzącymi TTS STN są Piotr Bańkowski i Dawid Mularczyk. Pomagają im także Hubert Witkowski i Anna Wójtowicz
Na koncie ma takie taneczne spektakle, jak „Schody-Tryptyk”, „Wieczna wiosna oldschool’owca, czyli Po-lock-ować” „Antyrama”, „E-go”, „ANTY=BAŚŃ”, "Dylanie na ekranie", "Film", "Kontrasty", „Tacy jak MY”. Szkółki Tańca i Teatru Tańca Sortownia, "Zabawka 1”, "Zabawka 2”, "Zabawka całość”, „Choinkowa przygoda”. 
Były one pokazywane nie tylko na terenie gminy Tarnowo Podgórne, lecz także w poznańskiej Auli Artis WNSHiD. Do niewątpliwych sukcesów zespołu zaliczyć należy także dalsze wyjazdy – w 2012 jako jedyny zespół amatorski „Sortownia” wystąpiła u boku zespołów z Francji, Włoch i Afryki podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Jazzowego w Kielcach, rok wcześniej wystąpiła także w Wodzisławiu Śląskim. Grupa występowała też na Łotwie. Występują regularnie na deskach CK Przeźmierowo.

Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury w Przeźmierowie:
we wtorki:
16:30-17:45 - grupa początkująca Szkółki Tańca Nowoczesnego
18:00-19:30 - grupa zaawansowana Szkółki Tańca Nowoczesnego
19:30-21:00 - Teatr Tańca Sortowania
w czwartki:
18:00-19:30 - grupa zaawansowana Szkółki Tańca Nowoczesnego
19:30-21:30 - Teatr Tańca Sortowania
w soboty:
12:00-14:00 - dla wszystkich grup

 

Grupa teatralna Novi

Pierwszą instruktorką, działającej od 2007 roku w Przeźmierowie, grupy była Teresa Mańczak-Ciuksza. Na przestrzeni lat grupa stworzyła takie spektakle, jak „Czas robi swoje, a ty człowieku?”, „Katastrofa”, „Teatrzyk Zielona Gęś”, „Od ucha do ucha”, „Bolero” (wyróżnione za koncepcję inscenizacyjną na Melpomenie 2012 w Środzie Wielkopolskiej), „Białe plamy są czarne, czarne plamy są czerwone, żółte białe” i „Wielka płyta” (wyróżnione za pracę zespołową na Melpomenie 2012) i „Jak Strach Makowego Potwora pokonał”, za który Anna Kubot i Jan Cieciora otrzymali wyróżnienia aktorskie na Melpomenie 2013. W 2015 przedstawili spektakl „Ćwiczenia z Iwony” oparty na dramacie „Iwona, księżniczka Burgunda”, a 2016 spektakl „Marchewka”. Grupa Teatralna Novi w 2017 zaprezentowała spektakl „Garnitur prezydenta”, oparty na tekście jednej z najbardziej utytułowanych dramatopisarek młodego pokolenia, Maliny Prześlugi.

Czytaj więcej

Grupa Teatralna Rama

To najnowszy zespół spośród działających w GOK „SEZAM”, co nie znaczy, że niedoświadczony. Korzenie grupy sięgają projektu „Teatr w każdej wiosce”. Grupa, prowadzona w Tarnowie Podgórnym przez Artura Romańskiego, z biegiem lat stawała się coraz mniej dziecięca, a bardziej młodzieżowa. Stąd decyzja o przygotowaniu spektakli nieco dłuższych i trudniejszych, które niekoniecznie mieściły się w formule „Teatru w każdej wiosce”.

Czytaj więcej

Teatr w każdej wiosce

Teatr W Każdej Wiosce to projekt wyjątkowy. Dzięki niemu prawie w każdej świetlicy wiejskiej na terenie naszej gminy działa zespół teatralny. Na cotygodniowych próbach, pod okiem fachowych instruktorów, spotykają się dzieci z Baranowa, Batorowa, Ceradza Kościelnego, Jankowic, Kokoszczyna, Lusówka, Lusowa, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia, Tarnowa Podgórnego, a od października 2020 z Wysogotowa.

Czytaj więcej

Grupa Teatralna Senioritki

Zespół powstał jesienią 2010 roku z inicjatywy pań z Koła Seniora w Przeźmierowie. Kilkunastoosobowa grupa prowadzona jest przez aktorkę Teatru Animacji w Poznaniu, Mariolę Ryl-Krystianowską, która pomaga rozwijać aktorskie talenty.

Czytaj więcej

Koło dziennikarskie

Tworzą je ludzie w różnym wieku, zainteresowane nabywaniem dziennikarskich umiejętności. Zajęcia w Tarnowie Podgórnym prowadzi Andrzej Piechocki, wykładowca WSUS i WNSHiD, dziennikarz, wieloletni I zastępca redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego” największego dziennika regionu. Uczy on jak zadawać trafne pytania i jak celnie opisywać rzeczywistość. Efektem pracy koła jest „TarNowa Kultura” liczący 16 stron miesięcznik, w którym znaleźć można teksty o kulturze, reportaże, wywiady i aktualne informacje.

Kontakt w sprawie koła i nabory: 61 89 59 295.

Log in

fb iconLog in with Facebook