Choć Maciej Fortuna Trio jest formacją, która działa od lat i dała już kilkadziesiąt koncertów na całym świecie, nigdy jeszcze nie wystąpiła  w rodzinnym Poznaniu. Stolicę Wielkopolski wyprzedziło Tarnowo Podgórne – 18 marca usłyszymy zespół na Jazzowej Scenie Sezamu.

Maciej Fortuna to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich artystów jazzowych. Jest trębaczem, kompozytorem i producentem muzycznym, a zarazem wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej. Jest też jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. W swoim dorobku ma kilkanaście w pełni autorskich płyt, m. in. „Lost Keys”, „Solar Ring” oraz „At Home”. Ze swoimi zespołami koncertuje na całym świecie, wciąż poszukując nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijaniem palety brzmień, eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. Prowadzi też oficynę wydawniczą Fortuna Music.

Na kontrabasie towarzyszyć mu będzie Jakub Mielcarek, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Artysta porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po formy world music i muzyki tradycyjnej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” (2009), przyznawaną najlepszemu instrumentaliście oraz wyróżnienie indywidualne otrzymane na Festiwalu Nowa Tradycja (2012).

Na perkusji zagra Frank Parker – perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach w Western Illionois University stworzył on dwa autorskie nagrania: „Jazz At the Crossroad” i „The Third Degree”, które otrzymały nominację do nagrody Grammy. Współpracuje m. in. z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim i Marcinem Lamchem. Prowadzi też swój własny zespół – The Frank Parker Quintet. Z Maciejem Fortuną współpracuje od 2009 roku.

Koncepcja brzmienia Maciej Fortuna Trio wyrasta z nurtu europejskiej muzyki improwizowanej, wyróżniając się przy tym włączeniem elementów elektroniki. Najnowszy, wydany w ubiegłym roku album „Jazz” to współczesne spojrzenie na gatunek. Na płycie odnajdziemy wyraziste rytmy, funkowe groovy i sporo nawiązań do elektroniki, a wszystko to zaprzęgnięte w służbie starego, dobrego jazzu.

Na ten niezwykły koncert zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w sobotę, 18 marca o godz. 18. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach GOK „SEZAM” (w miejscu imprezy od poniedziałku do piątku w godz. 15-20; w siedzibie organizatora przy ul. Poznańskiej 96 od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo od wtorku do piątku w godz. 16-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Bilety24.

create an account