fbpx

Andrzej Poniedzielski - "Live?"

Humor Andrzeja Poniedzielskiego to same paradoksy. Bo na widowni wybuchają śmiechy, podczas gdy na scenie stoi osoba, mówiąca z kamienną twarzą i pełną powagą. W Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym czeka nas kabaretowa uczta w listopadzie.

Andrzej Poniedzielski powiedział o sobie "Jest we mnie element nieprzewidywalny". Król krainy łagodności. Bard. Kabaretowy konferansjer oraz artysta śpiewający! To dowodzi, jak żywa jest w nas potrzeba poezji i przewrotnego humoru. Od dziesięcioleci bawi nas on swoim podejściem do życia i intrygującymi przemyśleniami.  W koncercie, który odbędzie się w DK w Tarnowie Podgórnym doświadczymy dużo inteligentnego humoru, satyry, piosenki. Jak mówi sam Artysta SPRING & DRINK & SING.

Program, który Andrzej Poniedzielski zaprezentuje w Tarnowie Podgórnym został przygotowany na płytę „Live?”, artysta obchodził wydając ją czterdziestolecie pracy twórczej i sześćdziesięciolecie urodzin.

 

Andrzej Poniedzielski

„Live?”

Dom Kultury Tarnowo Podgórne

9 listopada 2019 r, 18:00

Bilety w cenie 39 zł można nabyć w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

Operetka wczoraj i dziś - koncert

“Usta Milczą, Dusza Śpiewa”, “W Rytm Walczyka”, “Dziewczęta z Barcelony”, “Wilia”, “Czardasz Rozalindy”, Walce i Polki Straussa, Kankan Offenbacha czy wiele innych znanych i lubianych melodii, to muzyczna kanwa autorskiego widowiska operetkowego Teatru Muzycznego Iwia, które zobaczymy w listopadzie w CK Przeźmierowo.

Scenariusz do spektaklu „Operetka Wczoraj i Dziś”, został napisany dzięki inspiracji płynących z melodii i historii zawartych w najpiękniejszych operetkach. Ponadto iście komiczne sytuacje rodem z mydlanej opery utworzą historie, które przeprowadzają widza przez intrygę, zdradę, miłość, oraz hulaszczy żywot lekkodusznych arystokratów.

Akcja widowiska rozgrywa się na salonach XIX w. Wiednia na jednym z wielu wystawnych bali. Przewijają się tam najrozmaitsze, zjawiskowe damy, jedne dystyngowane inne szalone. W chwilach tak zwanej – słabości, degustując zbyt dużo wytwornego trunku przestają już skrywać namiętne uczucia względem eleganckich panów, a śpiewając pieśń, arię lub tańcząc czardasza, walca czy polkę, wyrażają co im w duszy gra.

Panowie natomiast, jako najwięksi znawcy nieodgadnionych kobiecych charakterów, przy wtórze lampki wina, popisują się sami przed sobą, najrozmaitszymi sposobami ujarzmiania i poskramiania płci pięknej.

Gdy jednak zabawa dobiega już końca, wszyscy odnajdują nić porozumienia i łącząc się w pary, kończą zabawę ognistym i szalonym, kankanem.

Charakter nierealnego, przy tym jakże baśniowego i wyjątkowo zabawnego libretta, daje bohaterom możliwość przebierania i przeobrażania się w kogoś zupełnie innego niż w rzeczywistości. Kostiumy, jak przystało na elegancki bal, są bardzo wyszukane i obowiązkowe, a sceneria sali balowej zachęca widza do uczestnictwa w niecodziennym spotkaniu z zupełnie nową operetką.

 

 

Teatr Muzyczny Iwia

„Operetka Wczoraj i Dziś”

Centrum Kultury Przeźmierowo

16 listopada 2019, godz. 18:00

 

Bilety w cenie 35 zł można nabyć w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

Jesienne Święto Pieśni

Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego oraz GOK „SEZAM” zapraszają do udziału w kolejnym  już Jesiennym Święcie Pieśni. Ta cykliczna impreza odbędzie się 27 października o godz. 15 w Domu Kultury przy ul. Ogrodowej  w Tarnowie Podgórnym.

To znakomita okazja, aby przekonać się, jak różnorodna potrafi być muzyka chóralna. Jest ona skierowana do słuchaczy, którzy potrafią docenić jej piękno, ale może być zachętą dla tych, którzy jej nie znają, bo być może okaże się tą, która trafi prosto do ich serc.  Zgodnie z tradycją gospodarze Koła Śpiewu do udziału zaprosili zaprzyjaźnione  chóry:

Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne „Dzwon” – chór chłopięco-męski Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, założony w 1864 roku. Jest to najstarszy męski chór w Polsce. Dyrygentem od 2018 roku jest Michał Sergiusz Mierzejewski

Koło Śpiewackie Lira z Pniew –  chór został utworzony w 1891 roku, a w 1892 brał udział w zakładaniu i organizowaniu Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego. Od tego czasu do dzisiaj działa prawie nieprzerwanie. Od roku 2003 chór pracuje z Urszulą Grzędą, absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Chór „Vivace” działa od 1994 roku. Należą do niego absolwentki Zespołu Szkół w Pamiątkowie. Repertuar obejmuje opracowania chóralne utworów od późnego średniowiecza po współczesność. Chór bierze udział w licznych konkursach, festiwalach i koncertach. Jego założycielką i dyrygentką jest Urszula Grzęda.

Na koniec wystąpi Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego z Tarnowa Podgórnego                                                                                                                                                                                                              – chór z 98-letnią tradycją. Dyrygentem od 1997 roku jest Szczepan Tomczak.

Wszystkich miłośników muzyki chóralnej zapraszamy. Wstęp wolny!

Jesienne Święto Pieśni 

DK Tarnowo Podgórne 

27.10.2019r., godz. 15:00

Wstęp wolny 

Zabawka - spektakl Szkółki i Teatru Tańca Sortownia

Młodzi artyści Szkółki Tańca, przy wsparciu tancerzy Teatru Tańca Sortowania, opowiedzą nam historią opartą na książce o tym samym tytule autorstwa Piotra Bańkowskiego, reżysera i scenarzysty przedstawienia. „Nie wszystko, co widzimy to prawda, a czego nie potrafimy ogarnąć rozumem – nie istnieje” – tak reżyser mówi o idei przyświecającej przedstawieniu. Zobaczymy na scenie wielu zdolnych tancerzy, ferie barw świateł im towarzyszących oraz usłyszymy niewidzialnego aktora – muzykę, specjalnie stworzoną dla tej opowieści. Byśmy rozumem objęli tę bajkę zadbali choreografowie Piotr Bańkowski oraz Dawid Mularczyk, układając odpowiednie ruchy taneczne.

"Zabawka" - spektakl Szkółki Teatru Tańca Sortownia

26 października 2019, godz. 18:00

CK Przeźmierowo

Bezpłatne wejściówki, dostępne są: w biurze GOK SEZAM w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20).

Zapraszamy do Pracowni gobelinu

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których nauczymy się  jak własnoręcznie utkac gobelin! 

 

Pracownia gobeliniarska prowadzi instruktor Elżbieta Jelińska

Zajęcia odbywają się w każdą środę od 14:00 do 19:00.

Na każdych zajęciach mamy właściwie „drzwi otwarte”, nabór trwa cały rok.

Zajęcia przeznaczone są dla osób zaawansowanych oraz dla początkujących

Jazzowa Scena Sezamu: Yearning

Lekarz z wykształcenia, bardzo obiecujący laryngolog. Jednak z wyboru i życiowej pasji – muzyk, kompozytor. Utwory legendy polskiego jazzu, Krzysztofa Trzcińskiego,  w październikowym koncercie pt. „Yearning”, na Jazzowej Scenie Sezamu.

Zależy mi na osobistej muzyce, żeby wychodziła jak najbardziej ode mnie – wspominał  w wywiadzie dla Polskiego Radia, na krótko przed śmiercią. W tym roku mija 50 lat od tego tragicznego wydarzenia. Jeden z pomysłów Komedy, których nie zdążył już do końca zrealizować, łączył poezję i muzykę. Finalnie był to materiał na płytę w serii „Polish jazz”, Moje najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło... Prócz mistrzowskich kompozycji znalazło się na niej kilkanaście tekstów poetyckich, m. in. wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Przyjaciołom”, w którym noblistka wspomina: Obeznani w przestrzeniach od ziemi do gwiazd, których głos urywa się nagle.

Przedwczesne odejście Komedy pozostawiło w światowym jazzie pustą przestrzeń, której nikt nie zdoła wypełnić. Muzyczna pamięć trwa, na szczęście, w sposób nieprzerwany. Ogromna liczba projektów i koncertów inspirowanych muzyką autora słynnego tematu z filmu „Rosemary’s Baby”, świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu jego twórczością, stając się inspiracją dla kolejnych twórców. Nieprzypadkowo muzycy projektu „Yearning”, pokolenie, które wstępuje w świat jazzu, zgłębia najbardziej wartościowe i energetyczne jego obszary. Pomysłodawcą i liderem całego przedsięwzięcia jest Patryk Piłasiewicz, kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prócz ulotnych muzycznych fraz, frapują go również matematyczne szyfry, jak i pamięć o poznaniakach, którzy złamali słynną Enigmę.

Inspiracje twórczością  Komedy od lat towarzyszą jego artystycznym projektom, choćby przy okazji grupy „Kolektyw”, czy innych formacji. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. W 1997 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim jego imienia. Dla nas muzyków Komeda pozostaje nieuchwytny. (…) Jest częścią świata, za którym możemy wyłącznie tęsknić i próbować tę tęsknotę przenieść w muzykę.

W tym projekcie towarzyszą mu studenci i pracownicy poznańskiej Akademii Muzycznej, z którą wszyscy są związani. Jakub Szwarc, perkusista,  choć rozpoznawany jako jazzman, nie stroni również od nurtów progresywnego rocka, djentu, hip hop i techno.  Współpracuje  z takimi formacjami jak „Smutne Piosenki”, „Babu Król”, „Krzysztof Baranowski Quartet”. Patryk Rynkiewicz, trębacz i kompozytor, swoje zainteresowania muzyczne skupia wokół muzyki etnicznej, elektronicznej i rockowej. Brał udział w projektach „Skalpel Big Bang”, „Anomalia”, „Plondra” czy „Ulyanica”. Kacper Krupa, saksofonista, również  kompozytor i wciąż poszukujący muzyk, zainspirowany  free jazzem, oraz XX-wieczną muzyką klasyczną. Występował na wielu festiwalach, m. in. Jazz Jamboree, OFF festiwal, Lublin Jazz Festiwal, Męskie granie, Animator. Współpracuje z formacjami  „Aniolamia”, „Skalpel Big Bang”, „Kwaśny deszcz”, „Habitat”, „Plondra”.

Choć muzyka Komedy wybrzmiewała w tym roku na scenach wielu festiwali, w niezliczonych salach koncertowych czy kameralnych zaciszach klubów, nie mamy odczucia przesytu. Wręcz odwrotnie. W czym tkwi jej sekret? Może, cytując Patryka Piłasiewicza, to tajemnica surowych zaklęć, powtarzanych jak litania na początku dalekiej podróży.

Szymon Kantorski

 

Jazzowa Scena Sezamu - "Yearning"

18 października 2019, godz. 18:00

DK Tarnowo Podgórne 

Bilety w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

8. Europejskie Spotkanie Orkiestr

Ósme Europejskie Spotkanie Orkiestr Dętych odbędzie się w Tarnowie Podgórnym od 11 do 13 października. Galowego koncertu nie można przegapić. Warto wpisać go do kalendarza pod datą 12. 10. 2019.

Przyjadą zespoły z Litwy, Niemiec, Włoch, a Polskę i naszą gminę reprezentować będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne. Przypomnijmy, że początek tego muzycznego wydarzenia przypada na rok 2000. Wówczas w niemieckiej miejscowości Rohrdorf odbyło się pierwsze Europejskie Spotkanie Orkiestr. Sześć lat później, trzecia edycja imprezy trafiła do Tarnowa Podgórnego, zagrały Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne oraz orkiestry z Rohrdorfu i włoskiego Rosate. Kolejny raz w naszej gminie orkiestry spotkały się w roku 2015.

               Z Litwy przyjedzie Orkiestra Dęta przy Szkole Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki w Solecznikach. Została ona założona w roku 2004, a jej kierownikiem jest Rymantas Rutkauskas. Należą  do niej uczniowie szkół średnich miasta oraz rejonu  solecznickiego. Przy orkiestrze działa grupa taneczna dziewcząt, uczennic szkoły, pod kierownictwem Marii Dedel i Irmy Jankunienie.  Zespół dużo koncertuje na terenie miasta oraz rejonu, a także poza jego granicami. Bierze udział w  rejonowych świętach: „Pieśń znad Solczy”, świętach dożynkowych, a także innych. W roku 2007 brał udział w międzynarodowym święcie z okazji 87. rocznicy  urodzin Jana Pawła II w kościele św. Jana w Wilnie, grał na otwarciu VII Międzynarodowych Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Łomży.

               Od kilku lat Musikkapelle Rohrdorf, która przyjedzie do nas z Niemiec, wykracza daleko poza to, co nazywa się „wiejską muzyką dętą”. Publiczność na licznych koncertach przekonuje się o kunszcie ponad 60 muzyków. Biorą oni udział w wielu świeckich i kościelnych wydarzeniach. Aby utrzymać wysoką jakość orkiestry w przyszłości, zespół inwestuje duże sumy, aby szkolić i edukować kolejne pokolenie. A tradycje muzyczne w tej miejscowości sięgają aż 1873 roku!

               Początki orkiestry Corpo Bandistico di Rosate  są nieco zagmatwane. Historyczne wzmianki opublikowane w magazynie „Pro Loco Binasco”  z listopada 1973 pozwoliły ustalić, że w 1862 roku Istniała już Banda di Rosate. Według innych informacji, data założenia to nawet 1856 rok! Pewnym faktem jest to, że pierwsze lekcje muzyki odbyły się w gospodarstwie Rota, gdzie fittabili, miłośnicy muzyki, udostępnili pomieszczenia. W 1973 roku ponad dziesięciu muzyków,  pod przewodnictwem Maestro Onorino Cirielli z Abbiategrasso, kontynuuje tradycję zespołu Rosato. Z inicjatywy zespołu w 1976  roku,  z okazji pierwszej edycji „Maggio Rosatese” powołano „Club Majorettes di Rosate” jako grupę folkową. Orkiestra koncertowała także w Szwajcarii i Niemczech. Jej repertuar obejmuje utwory muzyki klasycznej i lekkiej, a także operowe. W 1998 roku została wzbogacona o sekcję wokalną „Coro Amici della Musica”, z którą wykonuje utwory chóralne. Ma szkołę przygotowującą muzyków do pod kierunkiem prof. Vittorio Perottiego. Od 1999 roku szefem orkiestry jest prof. Gianluigi Midali.

               Gospodarzem europejskiego spotkania będzie tarnowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, działająca w ramach GOK „SEZAM”. Zrzesza ona  50 członków grupy koncertowej i kilkunastoosobową grupę aspirującą do podstawowego składu. Oprócz kształtowania wrażliwości muzycznej i umiejętności gry na instrumentach, buduje w nich również inne istotne wartości – patriotyczne i wychowawcze.   Szefem artystycznym i kapelmistrzem orkiestry jest Paweł Joks, który prowadzi też zajęcia sekcji  trąbek.  Profesjonalna opieka instruktorska pozwoliła zespołowi na osiągnięcie w krótkim czasie bardzo wysokiego poziomu artystycznego, czego wyrazem są wyróżnienia i nagrody zdobywane na festiwalach i konkursach. Tarnowscy muzycy koncertowali wielokrotnie w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy). W 2016 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa zajęła I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro w ramach Międzynarodowych Przesłuchań Orkiestr Dętych im. Dusana Miljkovića.

Kulminacyjnym momentem ósmego Europejskiego Spotkania Orkiestr Dętych będzie koncert w OSiR, 12 października o godzinie 18. Wtedy zaprezentują się poszczególne grupy, a także wykonają utwory wspólnie.

VIII Europejskie Spotkanie Orkiestr Dętych, Tarnowo Podgórne

Koncert Galowy – OSiR Tarnowo Podgórne

12 października 2019, godzina 18.  Wstęp wolny

Rób z nami roboty!

Programowanie, robotyka, nowe technologie to umiejętności przyszłości. Już od najmłodszych lat dzieci powinny mieć możliwość obcowania z tymi dziedzinami nauki, co w późniejszych latach zaowocuje łatwością przyswajania trudniejszych, technicznych zagadnień. Dodatkowo dzieci na zajęciach mają wprowadzane słówka w języku angielskim, co dodatkowo wzbogaca naszą ofertę.

Na zajęcia dla różnych grup wiekowych zapraszamy w czwartki do Centrum Kultury Przeźmierowo 

Więcej informacji i zapisy:

tel. 605 111 187 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lusowskie Spotkania Muzyczne 124 - zamknięcie sezonu

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Kościół w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny

W programie październikowego koncertu muzyka wywołująca zróżnicowane emocje: kojące dźwięki dzieł Jana Sebastiana Bacha, energetyzujące melodie utworów Antonio Vivaldiego, melancholijne brzmienie „Siciliany” Giovanniego Pergolesiego, wreszcie – muzyka polskich twórców współczesnych. Muzyka tak różna jak barwy. Barwy jesieni.

 

W kościele w Lusowie wystąpi Polskie Trio Fletowe, czyli flecistki Ewa Murawska, Magda Morus-Fijałkowska oraz Ewelina Zawiślak. To aktywnie działające solistki, kameralistki oraz wykładowczynie trzech polskich uczelni wyższych: Akademii Muzycznej w Poznaniu, Łodzi oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Artystki koncertują w kraju i za granicą. Grająca na klawesynie i organach Ewa Rzetecka-Niewiadomska jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzi liczne kursy i działalność artystyczną w całej Europie.

 

Lusowskie Spotkania Muzyczne. Koncert 124

Polskie Trio Fletowe:

Ewa Murawska – flet sopranowy, flet piccolo

Magda Morus- Fijałkowska – flet sopranowy, flet altowy

Ewelina Zawiślak – flet sopranowy, flet altowy, flet basowy

oraz

Ewa Rzetecka-Niewiadomska – klawesyn, organy

Kościół w Lusowie

6 października 2019r.

13:00

Wstęp wolny

Log in

fb iconLog in with Facebook