Jazzowa Scena Sezamu - NSI Quartet & Dominik Wania Wyróżniony

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgónym

Świetne brzmienie, nawiązania do jazzowej tradycji, ale i nowoczesne spojrzenie na jazz. Tego wszystkiego można się spodziewać po występie grupy NSI Quartet. Zagości ona na Jazzowej Scenie Sezamu w sobotę 20 stycznia o godz. 18.

Zespół tworzy czterech młodych, ale już utytułowanych instrumentalistów. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznych: Cyprian Baszyński (trąbka), Bartłomiej Prucnal (saksofony) i Dawid Fortuna (perkusja) kończyli studia w Krakowie, a kontrabasista Maciej Adamczak - w Katowicach.

Zdaniem krytyków, NSI Quartet pokazuje, jak wielka siła potrafi tkwić w akustycznym jazzie. Kompozycje zespołu określane są jako „nowojorski underground, głęboko zakorzeniony w tradycji oraz podparty nutą słowiańskiej furii”. Za swój debiutancki album grupa otrzymała tytuł „Debiut roku” portalu jazzarium.pl i polish-jazz.blogspot.com. W dorobku ma także główne nagrody wielu prestiżowych festiwali, m. in. Jazz Juniors, Gorzów Jazz Celebrations, Jazz Nad Odrą i Azoty Jazz Contest.

Drugi album „The Look of Cobra” stanowi rozwinięcie i dopełnienie wypracowanych wcześniej koncepcji artystycznych. Tym razem muzycy postanowili rozszerzyć formułę jazzowego, akustycznego kwartetu bez fortepianu i do nagrania części utworów zaprosili utytułowanego pianistę o wielkiej erudycji i nieskrępowanej wyobraźni - Dominika Wanię. Artysta gościnnie wystąpi także podczas koncertu w Tarnowie Podgórnym.

Jak twierdzą muzycy NSI Quartet, interesuje ich każdy gatunek jazzu – od mainstreamu po free. – To, co słychać w naszej muzyce, to inspiracje ubrane we własne przemyślenia i własny język – twierdzą.

Wśród sław, z jakimi współpracowali członkowie zespołu są m. in. Piotr Baron, Frank Parker, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Marcin Pospieszalski i Mateusz Pospieszalski.

Bilety w cenie 20 zł dostępne będą od 2 stycznia w kasach: w miejscu imprezy (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20), w siedzibie GOK „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) i w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20). Sprzedaż online - tylko w serwisie Bilety24.pl.