fbpx

Jesienne Święto Pieśni

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: Wstęp wolny 

 

Chóry z Dopiewa, Dusznik, Poznania i Tarnowa Podgórnego wystąpią podczas tegorocznej edycji Jesiennego Święta Pieśni. Gośćmi specjalnymi imprezy będą także Zbigniew Małkowicz, twórca pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” oraz jego małżonka, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu – Marzena Małkowicz.

Chór „Bel Canto” Gminy Dopiewo założony został w styczniu 2004 roku. Liczy 25 członków. Od początku jego dyrygentką jest Elżbieta Węgielewska. W repertuarze zespołu znaleźć można m. in. kolędy i pieśni religijne, pieśni patriotyczne, ludowe, a także muzykę dawną i klasyczną. Regularnie koncertuje w gminie Dopiewo, występował na Litwie, we Francji, we Włoszech, na Ukrainie, w Czechach i w wielu miastach Polski.

Kolejnym wykonawcą Jesiennego Święta Pieśni będzie chór „Halka” z Dusznik. Powstał on w 1947 roku na gruzach dwóch przedwojennych chórów: „Lutni” i „Cecylii”. W ciągu 70 lat działalności zespół dał setki koncertów, biorąc udział w wydarzeniach o randze lokalnej i międzynarodowej. W swoim repertuarze posiada pieśni nawiązujące do tradycji ludowej, pieśni patriotyczne i kościelne. Dyrygentem zespołu jest Jarosław Wojtecki.

Podczas imprezy zaśpiewa także Chór Parafii pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty z Poznania. Zespół powstał w 2003 roku, a jego dyrygentem jest dr Maciej Grosz. W repertuarze dominuje muzyka religijna i pieśni patriotyczne. Zespół tworzy 30 śpiewaków.

Podczas Jesiennego Święta Pieśni nie może oczywiście zabraknąć gospodarzy – Koła Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego. Działający obecnie w GOK „SEZAM” zespół powstał w Tarnowie Podgórnym w 1921 roku. Śpiewa w nim 38 osób. Wśród utworów, które wykonują są pieśni patriotyczne, opracowania melodii ludowych, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzyka sakralna i kolędy oraz pieśni współczesne i popularne tematy filmowe. Zespół koncertuje w Wielkopolsce, zapraszany był na występy także za granicę: do Niemiec, na Litwę i na Węgry. Dyrygentem chóru jest Szczepan Tomczak.

Zaproszenie na Jesienne Święto Pieśni przyjęła również Marzena Małkowicz. Solistka i aktorka od 1984 roku pracowała w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, od 1994 w Teatrze Syrena. W 1995 została solistką Teatru Muzycznego, gdzie występuje do dziś. Artystka znakomicie czuje się też w lżejszym repertuarze, wykonując piosenki 20-lecia międzywojennego, piosenkę francuską i współczesną muzykę rozrywkową. Od 2003 roku występuje także w Zespole Muzyki Sakralnej „Lumen”.

Akompaniować będzie jej mąż, Zbigniew Małkowicz, dyrygent, kompozytor, aranżer i pianista. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. W latach 1986-1994 był dyrygentem Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, w latach 1997-2000 pełnił funkcje dyrygenta i aranżera w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a w latach 1998-2002 – także w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. W 2007 roku rozpoczął pracę w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest współzałożycielem, kierownikiem muzycznym Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”. Płyty z jego muzyką rozeszły się w ilości ponad 220 tysięcy egzemplarzy.

Wszystkich miłośników muzyki chóralnej zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w niedzielę, 19 listopada o godz. 15. Wstęp wolny.

Log in

fb iconLog in with Facebook