Uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości

• Bilety: Wstęp wolny.

W dniu Święta Niepodległości w Centrum Kultury Przeźmierowo odbędzie się uroczysty koncert. Zagra Orkiestra “Le Quattro Stagioni” pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego oraz znakomici soliści: Jacek Kortus (fortepian), Szymon Melosik (fortepian) i Dominik Żmijewski (skrzypce).

Orkiestra „Le Quattro Stagioni” powstała w 2000 roku z inicjatywy dyrygenta i skrzypka Tadeusza Żmijewskiego. Grają w niej muzycy z czołowych poznańskich instytucji kultury. Przez lata orkiestra wyrobiła sobie własny styl i piękne, symfoniczne i kameralne brzmienie. Wykonuje zarówno repertuar typowo symfoniczny, jak i operowy, musicalowy, operetkowy i rozrywkowy.

W programie koncertu z okazji Święta Niepodległości znajdą się utwory wybitnych polskich kompozytorów - Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara. Usłyszymy także “Koncert warszawski”, kompozycję Brytyjczyka Richarda Addinsella napisaną do filmu poświęconego polskiemu pianiście i pilotowi Stefanowi Radeckiemu.

Ostatni z utworów wraz z orkiestrą wykona Szymon Melosik. Dyrektor GOK “SEZAM”, podobnie jak bohater filmu jest nie tylko pianistą i dyrygentem, ale także pilotem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przez wiele lat związany był z P. A. A. „Pagart”, Estradą Poznańską i Teatrem Nowym w Poznaniu. W latach 90. podjął współpracę ze „Sceną na Piętrze”, gdzie był kierownikiem muzycznym cyklu „Ring z…” oraz z wieloma teatrami z całego kraju. W 1986 roku założył i przez wiele lat był dyrygentem chóru „Pallotti”. Od 1996 roku prowadził też orkiestrę kameralną „In Commendam”, z którą dokonał nagrań radiowych, m. in. światowej premiery „Kantaty di barocco” Marka Jasińskiego. Jako pianista współpracował z czołówką polskich artystów.

“Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego jako solista zagra skrzypek Dominik Żmijewski. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Jarosława Żołnierczyka. Od 4 lat funkcję koncertmistrza orkiestry “Le Quattro Stagioni” łączy z występami w słynnej Orkiestrze Polskiego Radia “Amadeus”. Prowadzi także aktywną działalność pedagogiczną.

Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Poloneza z filmu “Pan Tadeusz”, kompozycję Wojciecha Kilara, wykona Jacek Kortus. Urodzony w 1988 roku w Poznaniu pianista zyskał już światową sławę. Przyczyniło się do tego niewątpliwie wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2005 roku. J. Kortus naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego i laureatem jedenastu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży, a także nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2004). Rok później jako jeden z dwóch Polaków dotarł do finału Konkursu Chopinowskiego, w którym zdobył wyróżnienie. Koncertuje w czołowych filharmoniach na całym świecie, a jego debiutancka płyta uzyskała nominację do Fryderyków.

Warto spędzić 99. rocznicę odzyskania niepodległości w Centrum Kultury Przeźmierowo. Wysoka jakość artystyczna - gwarantowana. Początek koncertu o godz. 17. Wstęp wolny.