Wystawa fotografii prac projektantki biżuterii Katarzyny Kamińskiej

• Miejsce: Galeria w Rotundzie, Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: Wstęp wolny

„Biżuteria artystyczna jest dla mnie formą przestrzenną, w której liczy się wszystko: kształt, kolor, faktura, dynamika, a nawet zapach czy smak” – opowiada o swoich pracach Katarzyna Kamińska, projektantka biżuterii. Fotografie jej dzieł będzie można podziwiać w Galerii w Rotundzie w Tarnowie Podgórnym od 3 października.

Katarzyna Kamińska pochodzi z Poznania, jest absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w tym mieście. W 2009 roku uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem z projektowania biżuterii. Po zakończeniu studiów została asystentem prowadzącego tę pracownię profesora Andrzeja Banachowicza i rozpoczęła zajęcia ze studentami. Założyła tez firma jubilerską, w której zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Jej prace powstają z pasji tworzenia i poszukiwania piękna, a także z miłości do oryginalnych kształtów. Najczęściej są to dzieła przełamujące jubilerskie kanony i zwyczaje, przez co blisko im do kameralnej rzeźby.

W Galerii w Rotundzie zobaczymy fotografie kolekcji, która inspirowana jest budową drzew. Stąd jej tytuł – „Boskie kształty natury”. Do ich wykonania artystka użyła m. in. srebra i kamieni naturalnych.

- Srebro to moja ulubiona oprawa biżuterii. Barwa srebra, jego metaliczny, chłodny kolor kojarzy się z wyrafinowaniem i elegancją. Piękno i szlachetność materiału z jakiego są wykonane są przedmioty biżuteryjne dodaje im subtelności. A blask niepowtarzalnego uroku kamieni naturalnych dodaje moim wyrobom barwy oraz oryginalnego charakteru. To właśnie kamienie są eksponowane prawie we wszystkich wyrobach biżuteryjnych. W sposób niebanalny prezentuję ich piękno. Fascynująca jest w nich niezwykła barwa oraz niepowtarzalność każdej bryły. Kamienie nie pełnią tu roli wypełnienia, lecz są głównymi elementami tworzącymi strukturę tych obiektów. Naturalny ich kształt i kolor decyduje o ostatecznej formie biżuterii i tematyce niezwykłych rzeźb – opisuje artystka.

Wszystkie wyroby z kolekcji wykonane są tylko technikami ręcznymi, bez używania odlewów. Zapewnia to ich niepowtarzalność. Proste, harmonijne kształty urzekają różnorodnością form i struktur. Fotograficzne reprodukcje tych dzieł będą mogli zobaczyć wszyscy, którzy odwiedzą Galerię w Rotundzie od 3 października. Wstęp wolny.