Lusowskie Spotkania Muzyczne - koncert 112, finałowy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

• Miejsce: Kościół w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny

Międzynarodowy Dzień Muzyki w naszej gminie zapowiada się niezwykle ciekawie. 1 października, wyjątkowo o godz. 19.30 w cyklu „Lusowskie Spotkania Muzyczne” odbędzie się galowy koncert, podczas którego usłyszymy m. in. słynny „Koncert warszawski” Richarda Addinsella w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa. Jako solista na fortepianie zagra Szymon Melosik.

„Koncert warszawski” (oryg. „Warsaw Concerto”) został skomponowany w 1941 roku na fortepian i orkiestrę do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”. Jego kompozytor zawarł w nim liczne motywy oparte na muzyce Fryderyka Chopina. O popularności utworu świadczy fakt, że od jego premiery w 1941 roku do kwietnia 1944 roku w samej Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 800 000 egzemplarzy nut i płyt z jego zapisem. Richard Addinsell zaś został w 1944 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez premiera Stanisława Mikołajczyka. Choć film wydaje się dziś nieco zapomniany, utwór przetrwał i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Koncert w Lusowie to kolejne ambitne zadanie stojące przed Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Tarnowo Podgórne. Prowadzona w GOK „SEZAM” przez Pawła Joksa grupa doskonale radzi sobie w klasycznym repertuarze, co udowadniała wielokrotnie, m. in. podczas Koncertów Noworocznych. Swoją klasę potwierdza nie tylko na terenie naszej gminy, ale i podczas występów w kraju i za granicą, gdzie regularnie zdobywa prestiżowe wyróżnienia. Dyrektor GOK „SEZAM” Szymon Melosik właśnie odebrał w jej imieniu I nagrodę, którą zespół zdobył na międzynarodowym festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii, gdzie wystąpiło 200 zespołów z całej Europy.

Szymon Melosik, który zasiądzie przy fortepianie jest pianistą i dyrygentem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przez wiele lat związany był z P. A. A. „Pagart”, Estradą Poznańską i Teatrem Nowym w Poznaniu. W latach 90. podjął współpracę ze „Sceną na Piętrze”, gdzie był kierownikiem muzycznym cyklu „Ring z…” oraz z wieloma teatrami z całego kraju. W 1986 roku założył i przez wiele lat był dyrygentem chóru „Pallotti”. Od 1996 roku prowadził też orkiestrę kameralną „In Commendam”, z którą dokonał nagrań radiowych, m. in. światowej premiery „Kantaty di barocco” Marka Jasińskiego. Jako pianista współpracował z czołówką polskich artystów.

Na wspólny koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórnego i Szymona Melosika zapraszamy do kościoła w Lusowie 1 października. Wstęp wolny.