Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Wyróżniony

• Miejsce: Plac przy kościele w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny

Zespoły ludowe z Bośni i Hercegowiny, Francji, Kraju Basków, Litwy, Turcji, Węgier i Włoch oraz liczne grupy folklorystyczne z Powiatu Poznańskiego i Wielkopolski wystąpią podczas osiemnastej już edycji Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie.

Impreza (w niedzielę, 27 sierpnia na placu przy kościele w Lusowie) będzie doskonałą okazją, by poznać lokalne tradycje wielu krajów Europy. Zagraniczni goście odwiedzą Lusowo w ramach odbywającego się w Wielkopolsce Festiwalu Sztuki Ludowej.

Bośnię i Hercegowinę reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny Sveti Sava. Powstał on w 1995 roku, a w jego składzie jest ponad 200 tancerzy, muzyków i piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju programach telewizyjnych oraz w licznych krajowych i zagranicznych festiwalach. Może poszczycić się m. in. zdobyciem 1. miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikolijdanskim Festiwalu w Dervencie (Bośnia i Hercegowina) oraz konkursach w Turcji, Grecji i na Węgrzech. Zespół jest też laureatem jednego z najważniejszych odznaczeń w kraju – Third Order of St. Sava.

Z Francji do Lusowa przyjedzie grupa Les Troubadours du Mont Royal. Założona w 1954 jako trupa komediantów, z czasem przerodziła się w teatr promujący muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju. Trubadurzy są spadkobiercami Mainatges z Morrejau, grupy założonej na początku 1930 roku, która wystąpiła m. in. na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1937 roku. Od lat 60-tych Trubadurzy wzbogacają choreografię odniesieniami do baletu, co niezwykle urozmaica ich występy. Zapraszani są na festiwale w całej Europie: występowali we Włoszech, krajach byłej Jugosławii, Finlandii, Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech.

Z samego skraju Europy przybędzie do nas grupa taneczna Penfolk. Założona została w Stambule w 2011 roku, na celu ma gromadzenie i badanie elementów tureckiego folkloru, wierne odtwarzanie tańców ludowych oraz przekazywanie folkloru kolejnym pokoleniom. Jest on jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego w Stambule, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej – PEFHEM. Penfolk składa się z 30 tancerzy-choreografów, którzy są jednocześnie nauczycielami. Gdy nie biorą udziału w występach – przygotowują młodzież do pielęgnowania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych i tańca Turcji.

Znacznie dłuższą historię ma węgierska grupa Avas. Powstała ona w 1951 roku w Miszkolcu. Jest laureatem wielu konkursów i występuje na festiwalach folklorystycznych w całej Europie. W ostatnich latach zespół występował m. in. w Anglii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, na Łotwie, Słowacji i w Polsce.

Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” reprezentować będzie z kolei wiejską tradycję Włoch. Zespół z sardyńskiego regionu Tuili powstał w 1974 roku, a jego nazwa pochodzi od słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, z której się wywodzi. Każdego roku bierze udział w bawarskim Oktoberfest, uczestniczy w imprezach we Włoszech, Francji, Holandii i Argentynie.

Tradycyjne tańce litewskie zaprezentuje w Lusowie zespół Seja. Założony został w 1946 roku przy Uniwersytecie Aleksandrasa Stulginskisa. Obecnie tworzy go 30 tancerzy. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznanymi arcydziełami ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Seja występowała w większości krajów europejskich, m. in. Portugalii, Hiszpanii, Czechach, Francji, Macedonii, Serbii, Chorwacji i we Włoszech.

Prócz barwnych i widowiskowych występów zagranicznych gości, na lusowską publiczność czekać będzie przegląd najciekawszych zespołów Powiatu Poznańskiego i Wielkopolski. Wśród nich m. in. Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie z Chludowa, Zespół Folklorystyczny Goślinianie z Murowanej Gośliny, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej z Kórnika i Zespół Folklorystyczny Marynia z Wronek.

W Lusowie nie zabraknie, oczywiście, gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy. Działająca w GOK „SEZAM”, grupa cieszy się popularnością nie tylko w naszej gminie, ale i daleko poza jej granicami. Swój dorobek prezentowała m. in. w Holandii, na Litwie, w Niemczech, we Francji, w Bułgarii, Hiszpanii i na Ukrainie. Na bułgarskim Balkan Folk Fest Lusowiacy zdobyli tytuł „The Best Folk Ensemble”, który jest jednym z najbardziej prestiżowych w dorobku grupy.

Folklorystyczną siłę naszej gminy potwierdzi z pewnością również występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Modraki. Dawno nie widziana w Lusowie grupa tym razem będzie gospodarzem Obrzędu Dożynkowego. Gromadzi dzieci i młodzież, która tańczy, śpiewa oraz gra na instrumentach. Odnosi liczne sukcesy, ma na koncie wiele występów w kraju i za granicą, a także udział w programach telewizyjnych.

Warto pojawić się w Lusowie w niedzielę, 27 sierpnia i przeżyć niezwykły, pełen emocji dzień z folklorem z całej Europy. Na Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych zapraszamy tuż po Dożynkach Gminy Tarnowo Podgórne, o godz. 13. Wstęp wolny.

12.45 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki - Przeźmierowo

13.05 Zespół Folklorystyczny Goślinianie – Murowana Goślina

13.25 Zespół Folklorystyczny Seja - Litwa

13.50 Zespół Folklorystyczny Avas - Węgry

14.15 Grupa Taneczna Penfolk - Turcja

14.40 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie - Kórnik

15.05 Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie - Chludowo

15.30 Les Troubadours du Mont Royal - Francja

15.55 Zespół Folklorystyczny Marynia - Wronki

16.30 Zespół Folklorystyczny Sa Jara - Sardynia

16.45 ogłoszenie wyników konkursu na wieniec i stoisko

17.00 Zespół Folklorystyczny Sveti Sava - Bośnia i Hercegowina

17.25 Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy - Lusowo

Impreza jest współfinansowana ze środków Powiatu Poznańskiego.