fbpx

Dożynki Gminne i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Plac przy kościele w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny
Już po raz siedemnasty odbędzie się w Lusowie Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wbrew nazwie, artyści którzy na nim wystąpią, nie pochodzą wyłącznie z Powiatu Poznańskiego, a z wielu krajów Europy, a nawet… z Kolumbii!

Miłośnicy folkloru będą mieli co podziwiać już od samego rana. O godz. 10.30 mszą świętą w kościele św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła rozpoczną się Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne. Po mszy Korowód i Obrzęd Dożynkowy poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Rolnicy z gminy Tarnowo Podgórne podziękują za plony, a goście będą mogli spróbować tradycyjnych potraw i podziwiać stoiska sołeckie.

Po dożynkach przyjdzie czas na występy sceniczne w ramach Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Wystąpią zespoły dziecięce Mali Lusowiacy i Mali Poligrodzianie, folklorystyczne grupy z Powiatu Poznańskiego (m. in. Chludowianie, Szreniawa i Koźlary), Poligrodzianie, których niedawno mogliśmy podziwiać w Centrum Kultury Przeźmierowo i oczywiście Lusowiacy, bez których trudno sobie wyobrazić największe w naszej gminie święto folkloru.

Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych po raz kolejny odbędzie się w ramach Festiwalu Sztuki Ludowej. Co za tym idzie, będzie doskonałą okazją, by zapoznać się nie tylko z rodzimym folklorem, ale i tradycyjną muzyką i tańcem z różnych stron świata.

Serbię reprezentować będzie Zespół Prvi Partizan. Założony został w 1948 w miejscowości Užice przez pracowników firmy o tej samej nazwie. Zgromadził młodych ludzi, którzy utworzyli kilka sekcji: folklorystyczną, aktorską, literacką i muzyczną. Obecnie grupa składa się z niemal 400 osób, w głównej mierze młodych ludzi, którzy starają się zachować i przekazać dziedzictwo kulturowe narodu serbskiego. Wysokiego poziomu artystycznego zespołu dowodzą liczne nagrody, a także zaproszenia na prestiżowe festiwale w Niemczech, Grecji, Francji, Bułgarii, Szwecji i Norwegii, we Włoszech i na Węgrzech.

Z Danii do Lusowa przyjedzie Grupa Taneczna Foreningen for Uljydernes Foklendansfestival. Jej korzenie sięgają roku 1990, gdy pewna duńska grupa taneczna została zaproszona na festiwal do Hiszpanii. Nie mając wystarczającej liczby tancerzy połączyła siły z dwoma innymi zespołami. Podróż do Hiszpanii okazała się na tyle udana, że grupy postanowiły wspólnie podróżować po kolejnych festiwalach pod szyldem F. U. F. Duńczycy zwiedzili m. in. Łotwę, Ukrainę, Tajwan, Malezję, USA, Czechy, Nepal i Niemcy. Wszystkie prezentowane przez nich tańce są duńskimi tańcami ludowymi, tańczonymi w ten sam sposób, co w XIX wieku. Także stroje są wiernymi kopiami ubrań wykorzystywanych 100-150 lat temu. Zespół składa się z ponad 50 tancerzy w różnym wieku, a towarzyszy im kapela tworzona przez skrzypka i dwóch akordeonistów.

W Lusowie wystąpią nie tylko nasi sąsiedzi z północy, ale i z południa. Czeska grupa folklorystyczna Lipovjan zaczerpnęła swą nazwę od wioski Lipov, leżącej w morawskiej części Białych Karpat i będącej częścią niezwykle osobliwego regionu Horňácko. Wioska słynie z produkcji wina, której początki datuje się na przełom XV i XVI wieku. Na styl życia i kulturę ludową mieszkańców regionu niezwykle silny wpływ ma szczególnie środowisko naturalne. Do 1920 roku cywilizacja przenikała tam bardzo powoli, dlatego sztuka ludowa zachowała się tam w prawie niezmienionej formie. Głównym celem zespołu, który powstał w 1972 roku jest utrzymanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Jego działalność obejmuje setki występów w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, a nawet w Korei Południowej.

Folklor węgierski zaprezentuje Grupa Taneczna Kisalföld z Győr. Na jej repertuar składają się przede wszystkim tańce z Kotliny Karpackiej. Ponadto tancerze wykonują tańce historyczne, będącą kulturową spuścizną ludności zamieszkujących obszar Węgier przed wiekami. Założona w 1976 roku grupa posiada bogatą kolekcję strojów, w których można znaleźć wiele przykładów narodowego stroju ludowego z Węgier i Siedmiogrodu.

Tańce słowackie zaprezentuje zespół Oblik. Powstał on w 1967 roku z inicjatywy Andreja Velčko, który był jego pierwszym choreografem. Grupa działa w gminie Hanušovce, położonej we wschodniej części Słowacji. Oblik liczy 30 członków w wieku 15-45 lat, przy czym dominuje młodzież. Zespół rocznie prezentuje 30 spektakli. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Východná grupa otrzymała nagrodę TV i laur publiczności.

Ciekawie zapowiada się występ naszych gości z Kolumbii, czyli grupy tanecznej Palma Africana. Jest to założona w 1976 przez Carmena Melendeza szkoła tańca ludowego. Misją zespołu jest zachowanie kolumbijskiego folkloru i spuścizny przodków. Wizja Palma Africana to zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju społecznego mężczyzn i kobiet, z wykorzystaniem tańca ludowego, który niweluje podziały i pielęgnuje wartości kulturowe.

Gwiazdą wieczoru będzie pieśniarz Tomáš Kočko, wystąpi z recitalem łączącym muzykę i utwory poety piszącego w gwarze beskidzkich górali – Ladislava Nezdařila. Spopularyzował, a wielu pokazał po raz pierwszy, twórczość beskidzkiego barda, który swoje dzieło poświęcił rodzinnym górom i mieszkańcom tego regionu – zarówno tym zwykłym, jak i tym nieco bardziej znanym. Pieśni oparte o teksty Ladislava Nezdařila tworzą podstawową część repertuaru Kočki, który już od kilku lat gra we własnej formacji Tomáš Kočko & ORCHESTR. Drugą znaczącą częścią repertuaru grupy jest jej oryginalna twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne wersje tradycyjnych pieśni Moraw.

Na zakończenie wystąpi gruziński zespół Tbeti, który powstał na bazie Batumi Shota Rustaveli State University. Choreografem zespołu jest Zura Svanadze. Grupa składa się ze studentów tej uczelni i bierze udział we wszystkich koncertach rządowych w Adżarii. Program zespołu stanowi prawie 20 tańców. W trakcie swojej działalności zespół występował m. in. w Bułgarii, Szwecji, Grecji, Holandii, Belgii, Rosji i we Włoszech.

Serdecznie zapraszamy na niesamowitą przygodę z folklorem, którą przeżyć będzie można 21 sierpnia w Lusowie. Wstęp wolny!

 

PROGRAM POWIATOWEGO PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

13:00     Mali Lusowiacy

13:15     Zespół Olszyna

13:35     Zespół Pieśni i Tańca "Lusowiacy"

13:55     Wielkopolska Kapela "Koźlary"

14:15     Zespół Pieśni i Tańca "Chludowianie"

14:35     Zespół Folklorystyczny "Mali Poligrodzianie"

14:55     Zespół Pieśni i Tańca "Szreniawa"

15:10     Grupa Folklorystyczna "Lipovjan" (Czechy)

15:30     Grupa Taneczna Foreningen for Uljydernes Folkedansfestival (Dania)

15:45     ogłoszenie wyników Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych

15:55     Grupa Taneczna "Kisalföld"(Węgry)

16:15     Zespół Folklorystyczny „Prvi Partizan” (Serbia)

16:30     ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze stoisko i wieniec dożynkowy

16:45     Zespół Tańca Ludowego "Oblik" (Słowacja)

17:05     Grupa Taneczna "Palma Africana" (Kolumbia)

17:25     Zespołu Tańca Ludowego "Poligrodzianie"

17:40     Zespół Pieśni i Tańca "Lusowiacy"

Gwiazdy wieczoru:

18:50     Tomáš Kočko z zespołem (Czechy)

20:00     Zespół "Tbeti" (Gruzja)

 

Log in

fb iconLog in with Facebook