fbpx
Logo
Wydrukuj tę stronę

XV-lecie Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Modraki" - Koncert Galowy.

XV-lecie Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Modraki" - Koncert Galowy.

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo
  • Bilety: Obowiązują bezpłatne zaproszenia
Dołącz do tego wydarzenia na Facebooku!
 
Historia Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Modraki” sięga  2001 roku. Jego pomysłodawcą był Roman Matysiak. Znając fascynację Agnieszki Dolaty tańcem ludowym, zaproponował jej współpracę oraz stanowisko kierownika i choreografa zespołu powstającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowie Podgórnym.  
 
Zajęcia taneczne odbywały się w Domu Kultury w Przeźmierowie. Około dziesięcioro dzieci z naszej gminy rozpoczęło spotkania taneczne i wokalne na ludową nutę. Wśród nich były dwie utalentowane córki A. Dolaty, Ania i Małgorzata. Wieść o ludowym zespole szybko się rozchodziła. Z roku na rok przybywało chętnych. Zaangażowanie i przyjazne podejście prowadzącej do dzieci miały tutaj niebagatelne znaczenie.
 
Dzisiaj „Modraki” to sześćdziesiątka dzieci przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych. Ćwiczą w czterech grupach wiekowych dwa razy w tygodniu. Uczestniczą w zajęciach tanecznych, poznają elementy baletu, kształcą wokal.
W pierwszym dziesięcioleciu zespołowi towarzyszyła „Kapela po zagonach”, która zainspirowała dzieci z zespołu do stworzenia… własnej. Zyskała ona wsparcie doświadczonego muzyka, Jacka Hałasa, dzięki czemu w 2011 roku zagrała po raz pierwszy w składzie: I i II skrzypce, klarnet, bas. Z biegiem lat rozwinęła się, jest dzisiaj chlubą zespołu. Koncertuje, nagrywa płyty, uczestniczy w konkursach.
 
„Modraki” reprezentują gminę Tarnowo Podgórne w Polsce oraz na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Prezentują ludową kulturę z Wielkopolski, Kaszub, Łowicza, Rzeszowa, Śląska, Podhala, Krakowa. W przepięknych, kolorowych i oryginalnych strojach, ludowym śpiewem i muzyką dają widzom wiele radości.
 
Roztańczona, rozśpiewana, emanująca radością grupa dzieci i młodzieży, zauroczona kulturą ludowa przodków, jest dumą A. Dolaty. Jej uśmiech, serdeczność, wytrwałość, ogromna chęć i sztuka przekazywania fascynacji folklorem wpływają na stworzenie i wzmacnianie renomy Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”.
 
Swój jubileusz grupa obchodzić będzie podczas Wiosennego Koncertu Galowego „Wiosna z Modrakami” 21 marca o godz. 17 w Centrum Kultury w Przeźmierowie. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w miejscu imprezy (w godz. 9-12 i 17-20),
 
a także w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15) i Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (15-20).
Ewelina Bąkowska
Gminny Ośrodek Kultury SEZAM ul. Poznańska 96, 62-080 Tarnowo Podgórne
Wykonanie strony: Jarek Krawczyk