Jazzowa Scena Sezamu: Jan Ptaszyn Wróblewski

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym, ul. Ogrodowa 14
  • Bilety: wyprzedane

Jeden z najbardziej cenionych polskich muzyków jazzowych, Jan Ptaszyn Wróblewski zagra na Jazzowej Scenie Sezamu. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pierwszy jazzowy zespół założył w latach ’50 w Poznaniu. W 1956 został zaproszony do sekstetu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, w którym grał na saksofonie barytonowym. Wystąpili m. in. na otwarciu poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz na festiwalach jazzowych w Sopocie. Latem 1958 wziął udział w przesłuchaniu prowadzonym przez amerykańskiego promotora jazzu, George’a Weina. Zaowocowało to angażem w orkiestrze International Newport Band. Jan Wróblewski, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił na festiwalu jazzowym w amerykańskim Newport, a także w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Europie, Indiach, Afryce i Azji.
Po powrocie do kraju muzyk wprowadzał zasłyszane w USA wzorce do grupy Jazz Believers, w którym grali także m. in. Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Jan Byrczek, Jan Zylber, Andrzej Kurylewicz i Jerzy Milan. W 1960 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zorganizował kwintet Jazz Outsiders, a jednocześnie nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Andrzeja Kurylewicza. W 1962 dołączył także do jego kwintetu, z którym nagrywa pierwszą polską płytę jazzową „Go Right”. Rok później zespół został zaproszony na festiwal w Juan les Pins we Francji, jednak z powodu nieotrzymania paszportu przez lidera, grupa wystąpiła na nim bez A. Kurylewicza, jako Polish Jazz Quartet. Po festiwalu grupa przez dwa miesiąca grała w paryskim klubie Blue Note, a także w Niemczech Zachodnich. Po powrocie do kraju zarejestrowana została płyta zespołu z serii Polish Jazz, do dziś uchodząca za jedną z najważniejszych.

W latach 1968-1978 artysta kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a od 1970 roku prowadzi legendarną audycję „Trzy kwadranse jazzu”, która do dziś znajduje się w ramówce radiowej Trójki. Jan Ptaszyn Wróblewski nie wycofał się jednak z aktywności muzycznej, współpracując z najlepszymi polskimi i zagranicznymi jazzmanami. Do najważniejszych zespołów muzyka, poza wymienionymi należały: Mainstream, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Extra Ball, Made in Poland i sygnowany własnym nazwiskiem Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego.

Bilety na koncert można kupować w cenie 20 zł w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15), Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury w Przeźmierowie (w godz. 9-12 i 17-20). Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl.