fbpx

Ania Dąbrowska - koncert

Ania Dąbrowska - koncert fot. Szymon Brodziak

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo
  • Bilety: 40 zł.
 
 
„The Voice of Poland”, „Must be the music”, „X Factor” czy „Mam talent” - te programy telewizyjne, wyławiające wokalne talenty, królują na ekranach polskich telewizorów w weekendowe wieczory. Jeszcze kilkanaście lat temu były to „Szansa na sukces” oraz „Idol”. Właśnie w tym drugim po raz pierwszy szerszej publiczności dała się poznać Ania Dąbrowska. W 2002 roku trafiła do pierwszej dziesiątki programu. Od tego czasu wydała pięć albumów. Każdy z nich okazał się sukcesem artystycznym i sprzedażowym.
Karierę rozpoczęła w wieku nastoletnim. W liceum jej pasją był kontrabas, a także gitara basowa, na której koncertowała z zespołem 4 Pory Roku. Występowała na festiwalach poezji śpiewanej oraz piosenki francuskiej. Ukończyła psychologię. W programie „Idol” zajęła 8. miejsce. Po tym osiągnięciu na dobre rozpoczęła karierę muzyczną. Współpracowała z Andrzejem Smolikiem i Krzysztofem Krawczykiem, którym pomagała w nagrywaniu chórków do ich płyt. W 2003 roku była zapraszana do udziału w wielu muzycznych projektach - nagraniach teledysków i piosenek. W tym samym czasie na fale radiowe trafił jej pierwszy singiel „I See”, który jednak nie zdobył znacznej popularności.
Dopiero 2004 rok zaowocował popularnością i pierwszymi nagrodami. Wydała debiutancką płytę, „Samotność po zmierzchu”, wyprodukowaną przed Bogdana Kondrackiego (producenta Moniki Brodki, Karoliny Kozak, Maryli Rodowicz i Tomasza Makowieckiego). Płytę przedpremierowo zapowiadał utwór „Tego chciałam”. Stał się sporym przebojem, torując artystce drogę do dalszej kariery. Autorką tekstu jest Ania Dąbrowska. Na singlu zamieszczony został także teledysk z tym nagraniem. Piosenkę, jak i towarzyszący jej teledysk, nominowano do Fryderyka. Z tej samej płyty pochodzą również inne przeboje Ani, m. in. „Inna” o wyobcowanej społecznie nastolatce oraz „Charlie, Charlie”, cover zespołu A Camp. Na potrzeby płyty „Samotność..” powstał polski odpowiednik tekstu. Płyta uzyskała status złotej. 
Ponad dwa lata po debiucie ukazała się druga płyta Ani, „Kilka historii na ten sam temat”. Podczas jej tworzenia wokalistka mocno inspirowała się polską muzyką lat 60. i 70. XX wieku, co podkreślała również jej stylizacja utrzymana w charakterze retro. Płyta miała bardzo pochlebne recenzje i komentarze. Po niecałych dwóch miesiącach od wydania pokryła się platyną i została nagrodzona trzema Fryderykami. 
W czerwcu 2008 ukazała się trzecia płyta „W spodniach czy w sukience?”, nad którą Ania pracowała między innymi z Leszkiem Możdżerem oraz Danielem Bloomem. Krążek kontynuował zapoczątkowaną na poprzedniej płycie konwencję retro i styl lat 60., co na tym etapie kariery stało się jej znakiem rozpoznawczym. Płytę promował utwór „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, który stał się jednym z największych przebojów Dąbrowskiej. Tym razem album złotem pokrył się już po czterech dniach, a rozgłośnie radiowe chętnie grały coraz popularniejsze piosenki wokalistki. 
W 2010 została wydana ostatnia płyta Ani w stylistyce retro - „Ania Movie”. Był to zbiór dziewięciu piosenek z klasycznych filmów i seriali (m. in. z „Nocny kowboj” i „M*A*S*H”). Zadebiutowała na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży ZPAV i utrzymała się na tej pozycji przez siedem tygodni. Powstały dwa teledyski; jeden do piosenki „Bang Bang” z repertuaru Cher, która również otwierała płytę, a drugi do „SIlent SIght” z filmu „Był sobie chłopiec”.
Piąta studyjna płyta „Bawię się świetnie”, została wydana w roku 2012. Krążek promował utwór o tym samym tytule, który ma znaczenie ironiczne. Jego tekst odnosi się do uświadamiania sobie pewnego przeskoku w życiu, świadomości przemijania, zakończenia okresu młodości.
Koncert, który odbędzie się w sobotę, 19 września o godz. 19 w Centrum Kultury w Przeźmierowie zapowiada się bardzo ciekawie, tym bardziej że minęły już trzy lata od wydania ostatniej płyty. Bilety na to wydarzenie w cenie 40 zł (miejsca stojące) można kupować w siedzibie GOK „SEZAM”, Centrum Kultury w Przeźmierowie oraz Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Sprzedaż biletów online prowadzić będzie serwis Biletomat.pl.

 

 

Log in

fb iconLog in with Facebook