fbpx

Koncert Moniuszkowski z okazji Święta Niepodległości

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo
  • Bilety: obowiązują bezpłatne wejściówki

 

W 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w CK Przeźmierowo odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Na scenie wybrzmią utwory Stanisława Moniuszki, a wtórować im będzie barwny balet. Zapraszamy by wspólnie świętować naszą niepodległość!

W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki" - głosi uchwała. Stanisław Moniuszko był wybitnym kompozytorem dyrygentem, organistą pedagogiem, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcą polskiej opery narodowej.

Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego. Stanisław Moniuszko był ponadto twórcą "Śpiewnika domowego" obejmującego ponad 200 pieśni. Stanisław Moniuszko był także patriotą rozmiłowanym w polskim folklorze i tradycji.

Jego opery takie jak „Halka” czy „Straszny Dwór” zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – oparte są do głębi na polskiej historii, kulturze i obyczajach i w wydatny sposób przyczyniły się do ich propagowania na całym świecie. Jego spuścizna żyje i obecna jest po dziś dzień w szerokiej kulturze masowej, bo kto nie zna popularnej pieśni „Prząsniczka”, arii z kurantem, czy wezwania Skołuby „Boisz się Waść? Zażyj tabaki!”
Najważniejszych utworów kompozytora nie zabraknie na koncercie z okazji Święta Niepodległości. Do tego narodowe tańce i wspaniały śpiew – uczcijmy razem kolejną rocznicę naszej wolności!


Koncert Moniuszkowski z okazji Święta Niepodległości
11 listopada 2019 r., godz. 18:00
CK Przeźmierowo
PULA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK ZOSTAŁA JUŻ WYCZERPANA 

Log in

fb iconLog in with Facebook