fbpx
Logo
Wydrukuj tę stronę

Jazzowa Scena Sezamu "Yearning"

Jazzowa Scena Sezamu "Yearning"

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: DK Tarnowo Podgórne
  • Bilety: 20 zł

 

 

Lekarz z wykształcenia, bardzo obiecujący laryngolog. Jednak z wyboru i życiowej pasji – muzyk, kompozytor. Utwory legendy polskiego jazzu, Krzysztofa Trzcińskiego,  w październikowym koncercie pt. „Yearning”, na Jazzowej Scenie Sezamu.

Zależy mi na osobistej muzyce, żeby wychodziła jak najbardziej ode mnie – wspominał  w wywiadzie dla Polskiego Radia, na krótko przed śmiercią. W tym roku mija 50 lat od tego tragicznego wydarzenia. Jeden z pomysłów Komedy, których nie zdążył już do końca zrealizować, łączył poezję i muzykę. Finalnie był to materiał na płytę w serii „Polish jazz”, Moje najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło... Prócz mistrzowskich kompozycji znalazło się na niej kilkanaście tekstów poetyckich, m. in. wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Przyjaciołom”, w którym noblistka wspomina: Obeznani w przestrzeniach od ziemi do gwiazd, których głos urywa się nagle.

Przedwczesne odejście Komedy pozostawiło w światowym jazzie pustą przestrzeń, której nikt nie zdoła wypełnić. Muzyczna pamięć trwa, na szczęście, w sposób nieprzerwany. Ogromna liczba projektów i koncertów inspirowanych muzyką autora słynnego tematu z filmu „Rosemary’s Baby”, świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu jego twórczością, stając się inspiracją dla kolejnych twórców. Nieprzypadkowo muzycy projektu „Yearning”, pokolenie, które wstępuje w świat jazzu, zgłębia najbardziej wartościowe i energetyczne jego obszary. Pomysłodawcą i liderem całego przedsięwzięcia jest Patryk Piłasiewicz, kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prócz ulotnych muzycznych fraz, frapują go również matematyczne szyfry, jak i pamięć o poznaniakach, którzy złamali słynną Enigmę.

Inspiracje twórczością  Komedy od lat towarzyszą jego artystycznym projektom, choćby przy okazji grupy „Kolektyw”, czy innych formacji. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. W 1997 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim jego imienia. Dla nas muzyków Komeda pozostaje nieuchwytny. (…) Jest częścią świata, za którym możemy wyłącznie tęsknić i próbować tę tęsknotę przenieść w muzykę.

W tym projekcie towarzyszą mu studenci i pracownicy poznańskiej Akademii Muzycznej, z którą wszyscy są związani. Jakub Szwarc, perkusista,  choć rozpoznawany jako jazzman, nie stroni również od nurtów progresywnego rocka, djentu, hip hop i techno.  Współpracuje  z takimi formacjami jak „Smutne Piosenki”, „Babu Król”, „Krzysztof Baranowski Quartet”. Patryk Rynkiewicz, trębacz i kompozytor, swoje zainteresowania muzyczne skupia wokół muzyki etnicznej, elektronicznej i rockowej. Brał udział w projektach „Skalpel Big Bang”, „Anomalia”, „Plondra” czy „Ulyanica”. Kacper Krupa, saksofonista, również  kompozytor i wciąż poszukujący muzyk, zainspirowany  free jazzem, oraz XX-wieczną muzyką klasyczną. Występował na wielu festiwalach, m. in. Jazz Jamboree, OFF festiwal, Lublin Jazz Festiwal, Męskie granie, Animator. Współpracuje z formacjami  „Aniolamia”, „Skalpel Big Bang”, „Kwaśny deszcz”, „Habitat”, „Plondra”.

Choć muzyka Komedy wybrzmiewała w tym roku na scenach wielu festiwali, w niezliczonych salach koncertowych czy kameralnych zaciszach klubów, nie mamy odczucia przesytu. Wręcz odwrotnie. W czym tkwi jej sekret? Może, cytując Patryka Piłasiewicza, to tajemnica surowych zaklęć, powtarzanych jak litania na początku dalekiej podróży.

Szymon Kantorski

 

Jazzowa Scena Sezamu - "Yearning"

18 października 2019, godz. 19:00

DK Tarnowo Podgórne 

Bilety w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

 

Gminny Ośrodek Kultury SEZAM ul. Poznańska 96, 62-080 Tarnowo Podgórne
Wykonanie strony: Jarek Krawczyk