XVII finał Teatru w Każdej Wiosce - dzień I

• Bilety: wstęp wolny

„Przestrzenie bliskie i dalekie” to hasło 17. edycji projektu Teatr w Każdej Wiosce. Koordynatorki projektu Grażyna Smolibocka i Jolanta Tepper wyjaśniają dlaczego zdecydowały się na właśnie taki tytuł: „Przestrzeń to ważny element życia człowieka. Kształtuje zachowania, określa naszą tożsamość, modeluje interakcje z innymi ludźmi. Instruktorom i ich podopiecznym dawało szerokie możliwości interpretacyjne.” Podczas dwudniowego finału zobaczymy aż 11 spektakli grup z: Baranowa, Batorowa, Ceradza Kościelnego, Kokoszczyna, Lusowa, Lusówka, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia i Tarnowa Podgórnego.
Scenografię i kostiumy do spektakli uczestnicy przygotowywali pod kierunkiem i według pomysłów Agnieszki Gierach, za choreografię odpowiedzialna była Alicja Piasecka, a muzykę napisał Jarek Krawczyk. Projekt koordynują: Grażyna Smolibocka i Jolanta Tepper.

Program I dnia finału 11 maja godz. 10 Centrum Kultury Przeźmierowo

Grupa Teatralna z Lusówka
„Lunonauci” Szymon Bojdo, Adrianna Mańczak – Rogoża;
reżyseria Adrianna Mańczak – Rogoża
Spektakl grupy z Lusówka zrodził się z potrzeby opowiadania przez dzieci snów. Wybraliśmy sny Weroniki, Ali, Kasi i Kaliny, by wokół nich zbudować opowieść o Senni, o krainie, „gdzie nie wchodzą ludzie dzienni”. W ten sposób powstał spektakl Lunonauci - o dziecięcych lękach i okrywaniu potrzeb, które się za nimi kryją.

Grupa Teatralna z Batorowa
„Doskonały świat” scenariusz i reżyseria Michał Kokorzycki
W opisanym przez liczby zakątku perfekcyjnie ułożonego świata nie ma miejsca na niespodzianki. Nad całością czuwa Profesor, a jego pomocnicy wykonują ścisłe określone zadania. Harmonia ta zostaje zakłócona przez tajemnicze znikniecie „siódemki”, a skutki mogą być nieprzewidywalne. Bo czy doskonałość jest naprawdę tym, czego pragną ludzie?

Grupa Teatralna z Przeźmierowa
„Astra” Karolina I. Kaleta; reżyseria Katarzyna Grajewska
Dziewczynka interesuje się astronomia, obserwuje gwiazdy i księżyc przez teleskop. Pewnej nocy do jej okna puka Syriusz. Dzięki niemu Agata, zwana Astra, odbędzie niezwykła podróż w kosmos. Pozna Oriona, Gwiazdę Polarna, Białe Karły i Czarna Dziurę. Nauczy Syriusza, czym naprawdę jest przyjaźń. Ale paradoksalnie ta podróż w przestworza pomoże jej lepiej zrozumieć własna rodzinę.

PRZERWA

Grupa Teatralna z Lusowa
„A niech to Ges kopnie” M. Guśniowska; reżyseria Agnieszka Wróblewska
To nie będzie kolejna historia dla małych dzieci. To historia poważna tak, jak poważne jest życie. Opowiada o losie gęsi, która pomimo depresji, naiwnie i ślepo wierzy w to, ze ów sens życia odnajdzie. Czy to się uda? Czy na swej życiowej drodze spotka kogoś, kto jej pomoże?

Grupa Teatralna z Baranowa
„Baśń o Grającym Imbryku” Marta Guśniowska; reżyseria Izabela Buksa
Co , poza praca, może dziać się w kuźni, warsztacie szewskim czy sklepie? Czy m(M )ucha może się zakochać? Co łączy k(K)owala z sz(Sz)ewcem, k(K)upcem i h(Hrabia)? Czy przestrzenie mogą być magiczne? Co w końcu z tymi postaciami i miejscami ma wspólnego g(G)rający- i(I)mbryk?

Grupa Teatralna z Kokoszczyna
„Obce czy bliskie?” scenariusz i reżyseria Maciej Woźniak
Jak było w szkole? Lekcje zrobione? Cisza mi tam!!! Z tej rzeczywistości przenosimy się w inny, ale zarazem nasz codzienny świat; świat, który towarzyszy nam na każdym kroku i coraz bardziej nas pochłania. W tej przestrzeni łatwo kogoś skrzywdzić, samemu się zatracić. Umiejętnie poruszając się w niej, można wiele zyskać. Wiecie już, gdzie się udajemy???