fbpx

Premiera grupy teatralnej ZAMIAST "Kartoteka rozrzucona"

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo
  • Bilety: wstęp wolny

 

 

Adaptacja „Kartoteki rozrzuconej” Tadeusza Różewicza to tegoroczna premiera zespołu Zamiast. Spektakl odbędzie się 24 listopada o godzinie 18 w Centrum Kultury Przeźmierowo.

„Potencjalny realizator powinien rozrzucać tekst na swój sposób i według własnej koncepcji; ale nie radzę tego robić, ponieważ sprawę skieruję do sądu" - przestrzegał Tadeusz Różewicz w didaskaliach dramatu. "Kartoteka rozrzucona" jest rezultatem cyklu prób otwartych, z udziałem publiczności, prowadzonych przez Tadeusza Różewicza na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu jesienią 1992 roku. Podczas tych spotkań autor "rozrzucił" tekst swego debiutanckiego dramatu, fragmenty starej "Kartoteki" (1958-59, prapremiera 1960) połączył z nowymi, usuwając lub dodając dialogi, postaci i całe sceny. Tekst, który powstał w efekcie "autorskiej dekonstrukcji dramatu" i wspólnej pracy z wrocławskimi aktorami, opublikowany nakładem Wydawnictwa Literackiego, przyniósł autorowi nominację do nagrody Nike' 98.

Dramat Różewicza zainspirował zespół Zamiast do pracy nad interpretacją tekstu i odnalezienia nawiązań do aktualnych wydarzeń. Jak mówi reżyserka spektaklu, Grażyna Smolibocka, „Kartoteka rozrzucona” to: „nasz komentarz do współczesności, zwłaszcza polskiej”. W tekście pojawiają się: Bohater I i Bohater II - mężczyźni, Polacy, ukazani w momencie kryzysu egzystencjalnego. Przyczyny tego kryzysu tkwią m. in. w różnych traumach polskich – szarej, dołującej „małej stabilizacji”, „upupiającym” po gombrowiczowsku systemie edukacji,  ciągle żywych doświadczeniach wojennych generujących myślenie ”Niemiec to wróg”, polskim piekle politycznym powodującym skakanie sobie do oczu zamiast rozsądnego dialogu.

Grupa Teatralna Zamiast ma w swoim dorobku: Grand Prix Festiwalu Arlekinada 2010 w Inowrocławiu oraz wyróżnienia dla najlepszego aktora, aktorki, za reżyserię i scenografię za spektakl „Król Ubu”. Również spektakl „Siódma pieczęć” został zauważony w  Inowrocławiu i wyróżniony przez Jury Młodych (2013). Kolejne lata przyniosły docenione przez publiczność premiery: „Przedstawienie Hamleta” (kwiecień 2014), „Kordian?” (czerwiec 2015), „Kubuś, czyli uległość” (2016) oraz „Wiele hałasu o nic” (październik 2017).

Zapraszamy na premierowy spektakl pod tytułem „Kartoteka rozrzucona” 24 listopada o godzinie 18 do Centrum Kultury Przeźmierowo. Wstęp wolny.

Dorota Kłos

Log in

fb iconLog in with Facebook