Lusowskie Spotkania Muzyczne - koncert 114: Zespół "Musica Graziosa", uczestnicy warsztatów białego śpiewu z Barbarą Wilińska Wyróżniony

• Miejsce: kościół w Lusowie
    • Bilety:wstęp wolny

Flet traverso,  klawesyn i biały śpiew zabrzmią podczas 114. koncertu z cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne. 3 czerwca w Lusowie wystąpią uczestnicy warsztatów białego śpiewu z Barbarą Wilińską oraz zespół Musica Graziosa, który tworzą Paulina Tkaczyk i Bogumiła Gizbert-Studnicka.

Koncertowe popołudnie rozpoczną uczestnicy warsztatów białego śpiewu, które dla przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Modraki poprowadzi Barbara Wilińska. Jest ona absolwentką studiów psychologicznych UAM, śpiewaczką, trenerką głosu, multiinstrumentalistą, kaligrafem i malarką. Przez ponad dwie dekady uczyła gry na gitarze, zajmując się jednocześnie poszukiwaniami w dziedzinie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej – zarówno w formie warsztatów, jak i wypraw do wiejskich śpiewaków. Od 2001 roku prowadzi warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu naturalnego, od 2010 warsztaty kaligrafii i malowania miniatur. Koncertuje indywidualnie i współtworzy folkowe grupy Charivari, Od Poznania, Niemanje oraz uczestniczy w licznych projektach zbiorowych. W 2005 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatką m. in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu (2007), 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2011) i konkursu „Stara Tradycja” (2012).

Efekt warsztatów z B. Wilińską zaprezentuje dwudziestoosobowa grupa, która wspólnie wykona pieśni ludowe związane z okresem letniego przesilenia, obrzędowe i okolicznościowe.

Następnie wystąpi krakowski zespół Musica Graziosa, który specjalizuje się w muzyce baroku i klasycyzmu. Duet tworzą znakomite artystki.

Paulina Tkaczyk jest doktorem sztuk muzycznych, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule fur Music we Freiburgu w klasie prof. Roberta Hilla. Ukończyła również studia podyplomowe w Monachium i wiele mistrzowskich kursów klawesynowych i fletowych. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Jest laureatką Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa  i licznych stypendiów. Oprócz „Musica Graziosa” współtworzy także zespoły „Cantica Sacra” i „Finesis Trio”. Koncertuje jako klawesynistka, pianistka i flecistka, w tym na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki dawnej i współczesnej. W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy płyty.

Bogumiła Gizbert-Studnicka jest profesorem sztuk muzycznych, klawesynistką i dyrektorem artystycznym zespołu. Ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela. Pierwsze międzynarodowe wyróżnienie zdobyła w 1977 roku na Konkursie Klawesynowym w Brugii. Koncertuje z licznymi zespołami wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w wielu krajach europejskich, a także w Nowej Zelandii, Australii, Japonii i na Tajwanie. Brała udział w licznych festiwalach i kursach mistrzowskich. W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego z Nigelem Kennedym oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartet św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Prowadzi kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso  continuo i retoryki w muzyce baroku. Od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 – pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Od roku 2001 jest także prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów, spektakli i wystaw.

Zespół Musica Graziosa w Lusowie wykona utwory Christilieba Siegmunda Bindera, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

Na koncert zapraszamy do kościoła w Lusowie w niedzielę, 3 czerwca o godz. 13. Wstęp wolny.