Mama, Tata, Teatr i ja: "O Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał" Teatru Falkoshow

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: 10 zł / 1zł

Jak pokonać Smoka Wawelskiego? Wie o tym pewien szewczyk, a wkrótce dowiedzą się także dzieci mieszkające w naszej gminie. W cyklu „Mama, tata, teatr i ja” wystąpi Teatr Falkoshow. Powstał on w 2009 roku. Łączy w sobie najlepsze cechy teatru wędrownego, który wychodzi naprzeciw odbiorcy oraz instytucjonalnego, który dba o wysoką jakość artystyczną spektakli. W przedstawieniach odwołuje się do kultury współczesnej, obyczajów, legend, ale też inspiruje do zainteresowania się teatrem i sztuką. Tym, co wyróżnia Falkoshow, jest szerokie wykorzystanie rzadko spotykanych form teatru plastycznego: marionetkowego, stolikowego, pacynkowego i teatru przedmiotu.

Założycielem i dyrektorem Teatru Falkoshow jest Krzysztof Falkowski. Ukończył on Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, był aktorem Teatru Groteska w Krakowie, gdzie zagrał w kilkudziesięciu spektaklach i pełnił rolę asystenta reżysera. Specjalizuje się w animacji marionetek. Zrealizował
m. in. marionetkowy performance pt. „Podglądać znanych”, a jego widowisko „Falkoshow. Iluzja marionetki” pokazywane było m. in. podczas rozdania nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards 2009 w Londynie. Stali bywalcy cyklu „Mama, tata, teatr i ja” także mieli okazję zobaczyć ten spektakl.

Tym razem Falkoshow zaprezentuje znaną wszystkim historię o Królu Kraku i Smoku Wawelskim. Można w niej odnaleźć przesłanie mówiące, że spryt jest lepszy od brutalnej siły, a prawdziwą odwagę prezentuje nie zawsze ten, kto najbardziej się nią chełpi. Jak czytamy w opisie
spektaklu, inscenizacja Falkoshow inspiruje do stawiania legendzie innych pytań (np. po co są kopce?) oraz do rozwiązywania codziennych problemów.

Przedstawienie wykorzystuje ciekawą formę teatru stolikowego. Rozgrywa się na kolorowej skrzyni, która – obracana, przestawiana i otwierana – tworzy różne miejsca akcji. Bohaterami są lalki wykonane przez ludowego rzeźbiarza.

Na spotkanie z niesztampowym teatrem dziecięcym zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w niedzielę, 27 maja o godz. 12.30. Bilety w cenie 10 zł (dzieci) i 1 zł (maksymalnie 2 opiekunów) do nabycia w miejscu imprezy (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20), w siedzibie GOK „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20). Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl.