Lusowskie Spotkania Muzyczne - Capella Zamku Rydzyńskiego, Andrzej Ogórkiewicz

• Miejsce: Kościół w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny

Muzykę religijną, pieśni patriotyczne oraz historyczne marsze, sygnały i zawołania wojskowe usłyszymy podczas inauguracyjnego koncertu z cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne. Wykonają je Andrzej Ogórkiewicz (śpiew) i Capella Zamku Rydzyńskiego.

Zespół powstał w 1985 roku przy rezydencji króla Stanisława Leszczyńskiego w Zamku w Rydzynie. Wykonuje muzykę zaaranżowaną na instrumenty dęte blaszane, a tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, na co dzień pracujący w Filharmonii Poznańskiej, Teatrze Wielkim i Teatrze Muzycznym.

Początkowo ambicją zespołu było kultywowanie zapomnianej polskiej tradycji związanej z życiem dworskim i myślistwem. Z czasem jednak Capella Zamku Rydzyńskiego poszerzyła swój repertuar o muzykę współczesną i popularno-rozrywkową, a także klasyczną. W swym dorobku ma ponad 2000 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach i katedrach w dziesięciu krajach Europy.

Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Mieczysław Leśniczak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza, wieloletni trębacz-solista Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i założonej przy chórze Poznańskie Słowiki orkiestry Poznańska Symfonietta. Jest on autorem „Hejnału Papieskiego” odegranego w 1997 roku podczas wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu, ekspertem do spraw muzyki myśliwskiej przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie i honorowym członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył go medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a prezydent RP – Brązowym Krzyżem Zasługi.

W roli solisty usłyszymy Andrzeja Ogórkiewicza. Baryton, który w swoim wszechstronnym repertuarze ma ponad 130 partii, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki operowej i religijnej. Od 1990 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dziekanem i kierownikiem Zakładu Muzyki Operowej. Wśród licznych odznaczeń, jakimi został uhonorowany, są: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej,  Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Medal „Gloria Artis”. Z Capellą Zamku Rydzyńskiego współpracuje od 15 lat.

Koncert, który usłyszymy w Lusowie, zatytułowany został „Witaj majowa jutrzenko”. Oprócz tej pieśni, usłyszymy „Mazurek 3 maja”, „Warszawiankę”, „Rotę”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie” i „Marsz pierwszej brygady”. Niewątpliwie atrakcją dla jego uczestników będzie możliwość wspólnego śpiewu patriotycznych pieśni. W programie jest też muzyka religijna, m. in. Wincentego z Kielczy i Stanisława Moniuszki.

Na 113. spotkanie z muzyką klasyczną w Lusowie zapraszamy do tamtejszego kościoła w niedzielę, 6 maja o godz. 13. Wstęp wolny.